VERETMIGIIMGSINIEUWS Een kinderautobiel uit 1909 EXCURSIE MEI 2005 Ria Punt - Leo Speckens De excursie voor volgend jaar voert ons naar Brussel. De Belgische hoofdstad staat in 2005 in het teken van de Art Nouveau, voor mensen die eerder meegingen met onze excursie naar Mechelen geen onbekend thema. We bezoeken 's morgens het Horta Museum. Dit museum werd ingericht in de privé woning en in het atelier van architect Victor Horta. De twee gebouwen werden opge trokken tussen 1898 en 1901 en zijn typisch voor de Art Nouveau op zijn hoogte punt. De binnenhuisarchitectuur van het huis bleef grotendeels bewaard, mozaïeken, glasramen, meubels en muurschilderingen vormen een harmonieus en geraffineerd geheel tot in de kleinste details. 's Middags willen we het Muziek Instru menten Museum (MIM) bezoeken dat ge vestigd is in de oude Art Nouveau gebou wen van het grootwarenhuis Old England. Dit gebouw is op zichzelf al een sensatie. Het is gebouwd door de architect Saintenoy en is onlangs geheel gerestaureerd. Het herbergt een van de grootste instrumenten verzamelingen ter wereld. Over diverse ver diepingen is een interactief parcours uitge stippeld met 90 thema's en ongeveer 1500 instrumenten. Door middel van een infra-rode hoofdtelefoon kunnen allerlei muziekfragmenten worden beluisterd in eigen tempo. Bovendien bezoeken we hier als extraatje de tentoonstelling Jazz in Little Belgium. Deze tentoonstelling geeft een beeld van de gloriejaren van de Belgische jazz in de twin tigste eeuw. De excursie zal plaatsvinden op 2 april. Als er voldoende deelnemers voor een tweede reis zijn, zal er nog een excursie plaats vinden op 9 april. Het definitieve programma van deze dag staat op het aanmeldingsformulier dat u in deze Spiegel aantreft. De ervaring leert dat een vlotte aanmelding garant staat voor een plaatsje in de bus. Jan Hintzen Het Gemeentearchief Vlissingen bezit klei ne schatten. Op de volgende bladzijde wor den er twee afgebeeld met de op de achter zijde gedrukte tekst. In 1909 werden bij de uitgeverij Frans Timmerman te Vlissingen twee ansicht kaarten vervaardigd in opdracht van P.J. Wijtenburg, eigenaar van een rijwiel- fabriek in Middelburg en een rijwielhandel in Vlissingen. In het Gemeentearchief van Vlissingen kan de achtergrond van deze zeldzame Vlissingse kinderkaarten opge zocht worden. In de Vlissingsche Courant van 11 januari 1909 staat vermeld: 'In het rijwiel-magazijn van de heer P.J. Wijtenburg in de Badhuisstraat is ten toongesteld een kinderautomobiel, welke zeker wel de aandacht zal trekken van voorbijgangers. Deze auto is vervaardigd in de fabriek van den heer Wijtenburg te Middelburg door de werklieden W. Caljouw en G. Meerman. De afmetingen zijn geno men op 1/5 van de ware groote van een gewone automobiel. 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 26