üaantje gaat naar school, Paddeltje naar zee Aafke Verdonk-Rodeneiuis In grote lijnen gaat deze aflevering van Den Spiegel over kinderen, hun leren en spelen, wat lezen zij en welke rol spelen zij in boe ken. Rijdende scholen van Evelien Geuze-Taze- laar, vertelt over een wel heel bijzonder ge organiseerde vorm van onderwijs, door haar vader de heer Tazelaar geïnitieerd. Het gaat hier over de zogenaamde rijdende scholen, scholen die met hun leerlingen meereizen. Op deze manier wordt al vanaf 1955 in het onderwijs aan kinderen van kermisexploitanten voorzien. De onder steuning door ouders is bij deze vorm van onderwijs zeer groot. Tobias van Gent neemt ons in Drie Vlis- singse schoolplaten mee op een Vlissingse excursie. Hij geeft aan de hand van bepaal de schoolplaten een boeiend beeld van de ontwikkeling van de 'schoolplatenkunst' tussen 1870 en 1940. Velen zullen zich nog wel de lessen herinneren waarbij zo'n school plaat uitgangspunt was voor prachtige ver halen en nooit gemaakte reizen. 'Wie schrijft, die blijft,' zo begint Ad Tram per zijn bijdrage Viue la plume, Vlissingse schoonschrijvers. Het gaat hier vooral om het mooie schrijven, niet zomaar het schrij ven van een briefje, maar schoonschrijverij, de kalligrafie. Om dit te bereiken was veel oefening nodig. De illustraties bij dit artikel geven hier fraaie voorbeelden van. In Ferme jongens, stoere knapen, helden in maritieme kinderboeken gaan we op ver kenning in de wereld van het maritieme jeugdboek. Omdat dit gebied heel ruim is, heb ik me enigszins beperkt tot de bekend ste voorbeelden in de hoop dat dit voor u herkenning zal opleveren en aanleiding zal zijn een en ander nog eens te lezen. Wat wel opvalt is dat de groep oudere boeken in deze categorie vooral jongensboeken zijn. Meisjes werden geacht andere verhalen te lezen. Gelukkig is dat verschil nu niet meer zo sterk. Dan het verhaal Spelen met slauengeld van Dick Broers. De schrijver vertelt uitgebreid over de kaurischelpen, waar ze vandaan komen, wat hun functie was. Dat veel Walchenaren deze schelpjes in bezit hebben, komt doordat hun voorouders ze vonden op het strand. Ze werden fiches in een gezel schapsspel, zoals ook in mijn familie, van moederskant afkomstig van Westkapelle, nog bestaat. Wij speelden dit pachtspel op oudejaarsavond. Al met al naast veel informatie nogal wat nostalgie in deze Spiegel. Dat mag ook wel zo tegen het eind van het jaar. Het is dan wel het eerste nummer van 2005, maar traditioneel verschijnt deze aflevering voor de feestdagen en is het ons kerstnummer. We hopen dat u er veel leesplezier aan be leeft. Wij, de redactie wensen u hele goede feest dagen en voor het komende jaar vooral ge zondheid, geluk, harmonie en wijsheid. Iedere golf brengt wat nieuws en herinnert je aan wat er eerder was. Dat maakt de zee net als het nieuwe jaar onvoorspelbaar. Laat maar komen en laat maar gaan. Haal het beste uit jezelf. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 4