Rijdende scholen Mijn vader, Pieter Tazelaar (1886 - 1958), was een echte Zeeuw. Ook na zijn definitief vertrek uit Zeeland, hij was van 1922 tot 1925 hoofd der school van de Vlissingse School Vereniging, bleef zijn hart voor Zeeland kloppen. Vermoedelijk komt daar zijn speciale interesse voor het onderwijs voor schipperskinderen vandaan, waar later ook de inzet voor kinderen die opgroeien in de kermis- en woonwagen wereld op berustte. Na zijn pensionering in 1951 kreeg hij de gelegenheid om zich als Inspecteur in Algemene Dienst te wijden aan drie projecten: het onderwijs aan schipperskinderen, het stichten van internationale scholen en het onderwijs aan kinderen van kermisexploitanten. Het getuigde van vindingrijkheid, moed en doorzettings vermogen om het voorstel te ontwikkelen om in het onderwijs aan kinderen van kermis exploitanten te voorzien door middel van rijdende scholen. Zelf heb ik nog steeds twee miniatuurexemplaren van deze scholen, die mijn vader als dank voor zijn initiatief mocht ontvangen, in mijn bezit. Evelien Geuze-Tazelaar In 1955 kwam de eerste rijdende school, de Prinses Beatrixschool, gereed. Hierdoor konden op enkele plaatsen in Nederland kermiskinderen onderwijs ontvangen. Meester Van Ladesteyn, samen met zijn vrouw het eerste onderwijzersechtpaar, zei er het volgende over: 'Na een paar maanden winterstandplaats in Groningen begon het. Nadat de school op zijn plaats stond in Enschede gingen we rond op het terrein langs de kermiswagens en kondigden aan dat de school de volgen de morgen om half tien begon. De animo was niet groot en dat terwijl het niet onge woon was dat kinderen van tien jaar niet konden lezen of schrijven! Dus werden de kermisexploitanten uitgenodigd om zelf de school te komen bekijken en vanaf dat mo ment was het experiment geslaagd: tot op deze dag wordt de Rijdende school gedra gen door de ouders.' In 1952 werd ten overstaan van notaris Offerhaus te Groningen de Stichting Rijden de School opgericht. Men koos voor onder wijs op neutraal bijzondere grondslag. Om dat een groot deel van de populatie rooms-katholiek was, werd bij de aanstel- Rijdende school voor kermis kinderen, zomer 2004, onder aan de Oranjedijk te Vlissingen. (Foto Eric van der Pluijm) Januari 2005

Den Spiegel | 2005 | | pagina 5