ling van leerkrachten hiermee rekening ge houden. Mijn vader, ervaren in de regelgeving bij het schippersonderwijs, heeft op het Departe ment van Onderwijs als het ware de idee rijdende school bij de minister doorgedrukt, zodat één en ander op de onderwijsbegro ting kwam te staan. Gelukkig voldeed de eerste school aan de verwachtingen, en al snel bleek dat uitbreiding zeer noodzakelijk was! Zodoende kwam in 1958 de Prinses Ireneschool en in 1960 de Prinses Margriet- school. Drie 'tweemansscholen', meestal een onderwijzersechtpaar, konden zo het kermisseizoen wel bedienen, al bleven de vele kleine kermissen toch nog van onder wijs verstoken. Koninklijke belangstelling Er was al direct belangstelling van het Koninklijk Huis. Koningin Juliana bezocht de rijdende school in mei 1955 en werd ontvangen door ondermeer mijn vader. Het verhaal gaat, dat tijdens de les een jongen ineens naar buiten verdween, waarop ko ningin Juliana vroeg: 'Waarom?' Het ant woord was dat hij hoge nood had en naar de wc moest, die toen nog in een houten hokje buiten was geplaatst. De koningin hoopte dat hierin spoedig verbetering zou komen Bestuur Het bestuur van de Stichting Rijdende School, in het begin gevormd door onder wijsdeskundigen, werd in 1977 gewijzigd in die zin, dat van de dertien leden er nog maar vier door coöptatie werden aangewe zen en de ouders, de kermisexploitanten, grotere inspraak in het beleid werd gega randeerd. De rijdende school werd ontworpen met hulp van de Rijksautomobielcentrale in Den Haag, uitgevoerd in plaatstaal, later alumi- niumbouw. Oorspronkelijk waren het ge woon bussen op wielen, later kwamen op leggers van 12 meter lang, eigen trucks, met beroepsonderhoudchauffeurs. Op 3 september 1976 droeg de toenmalige minister van onderwijs Van Kemenade met één klap zes nieuwe wagens plus een truck over aan de stichting. Wat het onderwijs betreft lag het voor de hand dat in de beginperiode een uniform pakket aan leermiddelen, analoog aan het schippersonderwijs, door het Departement ter beschikking werd gesteld. Immers: de problematiek vertoonde veel overeenkom sten. De vorderingen van de leerlingen wer den aangetekend in een blauw administra tieboekje. Vanaf 1976 werd uitgegaan van Koningin Juliana wordt ontvangen door mijn vader Pieter Tazelaar bij een bezoek aan de Prinses Beatrixschool. (Fotocollectie Evelien Geuze-Tazeiaar) 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 6