voor een korte periode mee naar België; ook mag zij meereizen met het Staatscircus van Moskou en daarna met het Circus Renz Berlijn. Steeds vaker wordt voor het winter seizoen aansluiting gezocht bij reguliere ba sisscholen. In 1988 werd de Stichting EFE- COT opgericht, de Europese Federatie voor Onderwijs aan Trekkende bevolking, om meer aandacht aan deze problemen te kun nen geven. Om ook kinderen van de kleine kermissen te bereiken, werd in 1992 gestart met het experiment van twee minibussen op een bestelautochassis, met een lengte van vier meter. Er is werkruimte voor de leraar en circa zes kinderen. De leraar is tevens chauffeur. Getracht wordt om locaties te vinden waar meer kleine circussen staan, zodat per dag tweemaal onderwijs kan worden gegeven. De invoering van de Wet op het Basis onderwijs in 1985 betekent ook voor de rij dende school dat onderwijs moet worden geboden aan alle kinderen van vier tot veertien jaar. Een moeilijke combinatie van jonge en oudere kinderen in één ruimte. Een hele opgave voor de leerkrachten, die vrijwel allen afkomstig zijn uit het basis onderwijs. Maar de komst van uitschuifbare tweemansscholen brengt een oplossing. Ook bieden Pedagogische Centra onder steuning aan de leerkrachten om specifie ke punten te bespreken: groepswerk komt door de wisselende bevolking moeilijk tot zijn recht kinderen moeten zich concentreren in een vaak rumoerige omgeving vanwege de beperkte ruimte zijn er min der mogelijkheden vaak aanwezige ijver moet worden benut gelegenheid bieden aan aangeboren spontaniteit. Allengs kwam een grote diversiteit van leermiddelen op de markt met bijbehoren de handleidingen. Voor het onderwijsperso neel onmogelijk om allemaal te bevatten. Vandaar dat al in de jaren tachtig van de vorige eeuw werd besloten tot een samen bundeling van diverse methoden. Onnodig te zeggen dat inmiddels met alle moderne apparatuur wordt gewerkt, de computer en de laptop zijn onmisbaar geworden! Het centrale punt van de rijdende scholen bevindt zich in Geldermalsen, daar komen alle lijnen samen. In materiële zin de bus sen in de winterstalling, onderhoud e.d. Maar ook de landelijke teamvergaderingen, het gehele leerlingenbestand en de indivi duele vorderingen. Op de computer wordt via teletekst de route van de rijdende scho len, inmiddels vijftien stuks, bekend ge maakt. Soms bellen ouders zelf naar Geldermalsen om plaatsing van een bus te verzoeken, als blijkt dat er voldoende kin deren op de kermis aanwezig zijn. In 2005 zal de Stichting Rijdende School 50 jaar bestaan. Daar zal zeker aandacht aan worden gegeven. Mijn vader, Pieter Tazelaar, was ervan overtuigd dat goed onderwijs de basis is voor je verdere leven. Deze gedachte heeft hij, met medewerking van zoveel bevlogen mensen, waar kunnen maken. Bron Marijke van Ark (red.), Rijdende School 40 jaar jong, Geldermalsen, 1995. 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 8