Markt, de Grote of St. Jacobskerk en het Prinsenhuis. Op de voorgrond van de zwaar versterkte stad is de haveningang met het Westerhavenhoofd en het Oosterhaven hoofd te zien. De stadsmuren, uitgerust met ronde bastions en bolwerken, werden ge bouwd tussen 1609 en 1613 op initiatief van Prins Maurits. De vlaggen De Engelse schepen kunnen worden her kend aan de witte vlaggen met daarop het rode Sint Joriskruis. Aan de masten van het admiraalsschip wapperen verschillende vlaggen en wimpels met het kruis. In de top van de voorste mast wappert de heersende unievlag, evenals op het achterdek. In de grote mast zien we de koninklijke stan daard. In de masten van de Nederlandse schepen wapperen de oranje-wit-blauwe vlaggen. Het jacht aan de rechterkant op de voor grond voert twee groen-wit-groene vaan dels die verwijzen naar het stadswapen van Rotterdam. Het kleine vaartuig naast het jacht heeft een vlag met het stadswapen van Vlissingen in de masttop. Dit vaartuig voert ook de Nederlandse vlag waarop de signatuur van Willarts en de datering zijn weergegeven. Verder zien we ook een enkele Zeeuwse vlag en op het schip rechts de Admirali- teitsvlag die twee gekruiste ankers draagt. De Nederlandse schepen In het midden op de voorgrond zien we twee prinsenjachten, die beide de Neder landse vlag in de mast en op de achterste ven voeren. Beide voeren tevens een blau we vlag met het wapen van Prins Maurits in de hooggeheven kluiverboom. Het voorste jacht heeft het wapen van Prins Maurits op de spiegel. Mogelijk is de man in het rode kostuum Prins Maurits zelf, maar ten tijde van de overtocht van Sluis naar Vlissingen was hij aan boord van de Prince Royal. Op de boorden van het jacht zijn verschillende mythologische figuren te zien, zoals zeemeermannen en zeegoden, die rij den op de rug van dolfijnen. De jachten van Maurits en Frederik Hendrik De jachten van Maurits en Frederik Hendrik kunnen herkend worden aan de standaards met het persoonlijke wapen. In de grote mast zien we de oranje, witte en blauwe vlaggenmast met daaraan de vlag met de zelfde kleuren. Het jacht van Prins Maurits Detail schilderij A. Willarts, één van de prinsenjachten April 2005

Den Spiegel | 2005 | | pagina 13