van zijn tijd, maar het bleek slechte zeil eigenschappen te hebben. Vandaar dat het nauwelijks deelnam in belangrijke acties. De Prince Royal werd door Phineas Pett ge bouwd als eerbetoon aan Henry, de prins van Wales, wiens persoonlijke wapen op het achterschip te zien is. De scheepshuid is ge decoreerd met kronen met daarop drie wit te pluimen, afgewisseld met de letters HP (Henricus Princeps). Op de puntige uitbouw aan de voorsteven zien we de figuur van Sint Joris, de Engelse patroonheilige. Hierna staan de letters IR (Iacobus Rex, een ver wijzing naar de Engelse koning Jacobus I). Het schip werd tweemaal herbouwd en ging verloren tijdens de Vierdaagse Zeeslag, op de derde dag, 13 juni 1666, toen het aan de grond liep op een zandbank. De Prince Royal werd veroverd door de Nederlanders en verbrand op last van vlootvoogd Michiel de Ruyter. De Engelse schepen Samen met de Prince Royal was een grote vloot van in totaal dertien schepen de Noordzee overgestoken. Onder hen was de Anne Royal, genoemd naar Anna van Denemarken, echtgenote van Jacobus I. Zij waren de ouders van de Engelse koningin Elizabeth I. Oorspronkelijk was het een viermastschip, dat als Ark Royal gebouwd was door Hendrik VIII. De initialen HR (Henricus Rex), die op de huid van een van de schepen gelezen kan worden, verwijst waarschijnlijk naar hem. Koning Jacobus I liet het schip herbouwen als een driemast schip. Andere schepen in de vloot waren de Assurance, de Repulse, de Red Lion, de Phoenix en de Destiny. De schepen van het eskader, waaronder twee vlaggenschepen en verschillende an dere oorlogsschepen, werden door Willarts op een kleinere schaal weergegeven om zo de importantie te benadrukken van de Prince Royal en zijn opvarenden. De sloepen Drie langgerekte sloepen zijn uitgezet en worden naar de ingang van de haven van Vlissingen geroeid. De twee voorste sloe pen hebben een afdak op het achterdek en worden geroeid door tweeëntwintig roeiers (elf aan elke kant), gekleed in het wit. Een derde sloep zonder afdak wordt door twin tig roeiers voortgestuwd (tien aan elke kant), gekleed in het rood. De kleuren van de kleding van de roeiers verwijst waar schijnlijk naar die van Sint Joris. In verkla ringen, waarin de aankomst wordt beschre ven, wordt gezegd dat het koninklijke gezelschap en de prinsen gezamenlijk in een sloep stapten en geroeid werden door roeiers gekleed in rood en wit. In de boten bevonden zich drie trompetters. Omdat Willarts bijna drie identieke sloepen schil derde en we daarin geen trompetters her kennen, is dit waarschijnlijk een misdui ding. 2 De versie volgens Van Wieringen In het journaal van het Oudemannenhuis van Haarlem van 8 juli 1628 staat te lezen dat aan Meester Cornells Claesz van Wie- ringen, schilder, is betaald voor een schil derij van de Paltsgraaf en zijn bruid (doch ter van Koning Jacobus van Engeland), toen hij vanuit Engeland naar Vlissingen kwam, de som van 160 gulden. Van Wieringen schilderde de koninklijke vloot veel dichter bij de haveningang van Vlissingen dan Willarts. Dit lijkt niet juist, gezien de vele ondieptes voor de Zeeuwse kust en waarschijnlijk was de reden hier voor een compositorische. Van Wieringens schilderij volgt de versie van Vroom, die dateert uit 1623, maar ook de gravure door Van de Venne uit 1618. In de schepen en hun plaats in de compositie zijn duidelijke overeenkomsten herkenbaar tussen de gra vure van Van de Venne en Van Wieringens schilderij. Vooral de linkerkant van het schilderij volgt de gravure tamelijk nauw keurig. Het rechterdeel van de gravure is door Van Wieringen ingekort. De Prince Royal leidt vanaf de linkerkant de Engelse vloot. De rechterzijde van het schilderij wordt gedomineerd door de stad Vlissingen April 2005 13

Den Spiegel | 2005 | | pagina 15