(Collectie Frans Halsmuseum Haarlem, foto Ton Haartsen) waar vóór de haveningang het jacht van Prins Maurits te zien is met enkele andere Nederlandse schepen die het koninklijke gezelschap verwelkomen. Geheel rechts voert een schip vlaggen met het Zeeuwse wapen en dat van Vlissingen. De Prince Royal heeft de zeilen bol staan en arriveert bij de haven vanaf de linkerkant hetgeen betekent dat het schip een draai moet hebben gemaakt, want het was ver trokken vanaf Sluis in de Zuidelijke Neder landen. Het anker is nog niet uitgeworpen en het lijkt ook hier of het schip nog door vaart, terwijl de sloepen al zijn uitgezet om het koninklijk paar naar de stad te vervoe ren. Misschien combineerde ook Van Wie- ringen twee verschillende dagen in zijn schilderij: 28 april toen het koninklijke ge zelschap de drie prinsen ontmoette bij Sluis, en 29 april toen de vloot bij Vlissin gen aankwam. Een bewijs voor deze ge dachte is het feit dat de Prince Royal zei lend is afgebeeld, terwijl het gezelschap al van boord is gegaan in een van de drie sloepen. Een tweede indicatie is dat het prinsenjacht verwijst naar de ontmoeting bij Sluis. In de mast van het jacht wappert een vlag met het wapenschild van de prins, hetgeen aangeeft dat hij zich nog aan boord bevindt. De diverse hoogwaardigheidsbe kleders aan boord van het jacht doen dit veronderstellen. Ook Willarts verwerkte verschillende gebeurtenissen die niet sa menvielen in zijn schilderij. De Prince Royal Net als in de versie van Willarts heeft ook Van Wieringen het schip rijk gedecoreerd en zijn de initialen HP en IR zichtbaar. Ook de figuur van Sint Joris is afgebeeld op de voorsteven van het schip. De vlaggen De Engelse schepen kunnen worden her kend aan de witte vlaggen met het rode Sint Joriskruis, dat zij voeren. Het admi raalsschip heeft verschillende vlaggen en wimpels met het kruis. In de top van de grote mast wappert de vlag van de Lord Admiral met het wapen van de Stuarts. Een vlag met Sint Joris, die een draak bevecht, is te zien in de top van de fokkenmast. De vlaggen van de Engelse schepen aan de linkerkant - naast de Prince Royal zijn er twee grote schepen en een kleiner - zijn niet erg duidelijk herkenbaar. Het kleine schip op de voorgrond Iaat de zeilen zak ken en voert vlaggen met het Sint Joris- 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 16