kruis aan de achtersteven en in de grote mast. In de masten van de Nederlandse schepen wappert het oranje, wit en blauw. Het prin- senjacht in het midden van het schilderij heeft een geheven kluiverboom met daar aan een vlag, die gedecoreerd is met bloe semtakken met oranje appelen, die verwij zen naar het Huis van Oranje. Het kleine schip naast het jacht voert een vlag met het stadswapen van Vlissingen aan de achter steven, een grijze kruik op een rood veld. Op een groot schip aan de rechterkant is in de grote mast de Zeeuwse vlag te zien, en aan de achtersteven een vlag met het stadswapen van Vlissingen. Het stadsaanzicht De rechterkant van het schilderij van Van Wieringen wordt gedomineerd door het stadsaanzicht van Vlissingen. We zien de stad vanuit zee, vanuit het zuidzuidwesten. Net als bij de versie van Willarts zijn ook hier de verschillende gebouwen te herken nen met behulp van de gravure van het stadspanorama van Van de Venne. Veel burgers van Vlissingen kijken vanaf de stadsmuren, die uitgerust zijn met ronde bastions en bolwerken, naar de aankomst van de vloot. In de stad zijn veel scheeps masten met Nederlandse en Zeeuwse vlag gen te zien die boven de bebouwing uitste ken. Het jacht van Prins Maurits Van Wieringen beeldde niet twee, maar slechts één prinsenjacht af, namelijk dat van Prins Maurits. Het kan herkend worden aan het persoonlijke wapenschild en aan de grote lantaarn op de achtersteven, die ver wijst naar zijn functie als vlootvoogd. Op een wit veld is het teken van de Orde van de Kousenband te zien. Aan de achter steven en in de grote mast wappert de oranje-wit-blauwe vlag. In deze tijd was een jacht geen plezierschip, maar verwijst de term 'jacht' naar de snel heid en beweeglijkheid van het schip. Het schegbeeld is een rode leeuw, die in zijn klauw een oranje appel en een pijlenbundel vasthoudt. Deze attributen verwijzen naar het Huis van Oranje en de Verenigde Nederlandse provincies. Het zijzwaard toont een zeemeermin of zeenimf. De Engelse schepen Volgens de geschilderde versies van Vroom en Willarts hadden ook andere schepen dan de Prince Royal de letters HR op de scheepshuid. Deze zijn echter niet zichtbaar op het Van Wieringen schilderij. Hij schil derde deze initialen alleen op de Prince Royal zelf. Naast de Prince Royal schilderde Van Wieringen twee grote en een klein Engels schip, die tezamen de gehele vloot voor stellen. Ook Van Wieringen schilderde de schepen van het eskader bewust op een kleinere schaal om de belangrijkheid van de Prince Royal te benadrukken en die van de personen aan boord. Het Engelse schip aan de linkerzijde vuurt een saluutschot af. De sloepen Drie sloepen zijn uitgezet en worden naar de haveningang geroeid. De twee voorste boten zijn open en worden bemand door tien roeiers (vijf of zes aan elke kant). De eerste boot leidt de weg, in de tweede boot hebben Frederik en Elizabeth plaatsgeno men. Het gezelschap wordt begeleid door herauten. De derde sloep is nog een flink eind van de haveningang verwijderd. Deze boot heeft een blauw afdak of tent boven het achterdek waarop twee wapenschilden zijn afgebeeld met gekruiste ankers. Daar tussen is een kijkgat aangebracht. De sloep wordt voortbewogen door zes roeiers (drie aan elke kant). Voor in de boot blaast een heraut op zijn trompet. Volgens verslagen waarin de aankomst wordt beschreven stapte het koninklijk gezelschap in één staatssloep en werden zij geroeid door mannen in witte en rode kostuums. In de boten zouden drie trompetters zijn. In Van Wieringens schilderij zijn de rode en witte kostuums van de roeiers niet zichtbaar. April 2005 15

Den Spiegel | 2005 | | pagina 17