Zelfs in bredere zin dan hij kon vermoeden. 'De beschermengel van Vlissingen' bege leidde Jobse en Andriessen, gaf Heinze een ingeving, liet Daser hiermee instemmen en schortte het opblazen van werf en Bouw- nummer 214 op. Ook liet deze bescherm engel PZEM-bedrijfsleider Linse zijn centrale op tijd weer aan de gang krijgen, liet Aschmann zijn, voor de Duitse zaak zeer zure, maar voor werf en Bouwnummer 214 glorieuze, misrekening maken, deed de ge allieerden sneller dan verwacht toeslaan en maakte de Duitsers machteloos het tij te keren. In zijn artikel in Walacria meent Van Dijk Heinze met 'De Engel' te moeten vereenzel vigen. Begrijpelijk, na zoveel jaren speuren is er eindelijk duidelijkheid en bij hem dan ook waardering voor deze antroposofische Duitser. Het is echter wel in tegenstelling tot wat Heinze zelf schrijft. Kriegsmarine-personeel, waaronder kapi tein Aschmann en Ortskommandant Heinze, wijkt in de nacht van 1 op 2 november via Veere uit naar Zierikzee en vandaar naar bezet gebied boven de grote rivieren. Generaal Daser geeft zich op 6 november, na heftige verzet, met het restant van zijn Wehrmacht aan de geallieerden over. Na Zeeuws-VIaanderen en Zuid-Beveland is tenslotte ook Walcheren bevrijd. Na zware strijd, met zeer veel slachtoffers onder militairen en burgers, ligt de vaarweg naar Antwerpen tenslotte open. Verantwoording Zonder inzage in essentiële stukken, als die van kapitein Aschmann, dr. Heinze en de brief van Jobse, die Van Dijk mij ter hand stelde, was deze nabeschouwing van een buitenstaander niet mogelijk geweest. Ik ben Van Dijk daarvoor zeer erkentelijk, evenals voor onze discussies en zijn kritisch doornemen van de tekst. Ook dank ik Kruisdijk. Niet alleen voor het toezenden van zijn ooggetuigenverslag, maar eveneens voor de discussies, welke ik ook met hem had, en voor zijn instemming na het doorlezen van dit overzicht. De conclusie van deze nabeschouwing is door mij verwoord als afsluiting van de le zing van Van Dijk tijdens het Symposium op 16 oktober 2004. Bronnen: - Aschmann Kapitan: Kriegstagesbuch 27 oktober tot 7 7 november 1944. Dijk, A.H. van: De Engel van Vlissingen. Walacria, nr. 8, 1996. - Heinze, H.: Verslag aan de Directie van de KMS en de Burgemeester van de Gemeente Vlissingen. dd au gustus/september 1990. Jobse, C.: Briefverslag aan dr. G. Taal. d.d. 5/06/1982. Korteweg, A.: Oorlog aan de Scheldemond. Fa. G.W. den Boer, Middelburg 1947. Kruisdijk, J.: Verslag dd 9-08-2004 aan dr. W.H. Dudok van Heel. Nordlohne, dr. M..E.: Biografie van dr. Hans Heinze. Walacria, nr 8, 1996. Deze publicaties zijn in bezit van A.H. van Dijk, wiens archief te zijner tijd aan het Gemeentearchief Vlissingen zal worden overgedragen. 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 24