Boekennieuws Jan Hintzen In verhouding wordt in Friesland en Zeeland de meeste aandacht besteed aan de eigen cultuur en de regionale geschiedenis. Dat uit zich vooral in boeken. Schrijvers, uitgevers en lezers hebben in die provincies grote belangstelling voor de eigen cultuur geschiedenis. De auteur onderzoekt en stelt te boek, de lezer koopt het en neemt het tot zich. En steeds zijn er uitgevers te vinden die risico durven te nemen. Daardoor ont staat er een interessante Zeeuwse boekerij, met een keur van historische onderwerpen. Ook over de Zeeuwse maritieme geschie denis en de stadshistorie van Vlissingen verschijnen regelmatig nieuwe werken. En die onderwerpen hebben de belangstelling van onze doelgroep, de lezer van Den Spiegel. Echter, niet altijd laat de ruimte het toe er aandacht aan te besteden. Slopen of niet Ais bijlage in deze Spiegel treft u een aan kondiging aan over het kloeke werk Slopen of niet. Dit boek over de Vlissingse stadhui zen kwam tot stand onder redactie van Wim Hofman, Adri Meerman, Kees Steutel en Ad Tramper. De leden van de vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief kunnen het verkrijgen tegen een mooi 'vriendenprijsje'. Slopen of niet beschrijft het fraai vernieuw de stadhuis anno 2005 met zijn geschiede nis die teruggaat tot de jaren dertig. Slopen of niet beziet met weemoed en wrange her inneringen de glorie en ondergang van het Van Dishoeckhuis. Slopen of niet was nau welijks aan de orde toen de Renaissance pracht na het het Engelse bombardement in 1809 vernietigd werd. Nog veel meer Vlissingse vergankelijkheid is te lezen en te bekijken in dit beeldend ge schreven fraai geïllustreerd standaardwerk. Zenuwarts in Zeeland Het ADZ in Vlissingen is zo'n Zeeuwse uit geverij die risico durft te nemen. Steeds weer weet Bert Gerestein onderwerpen te vinden die veel Zeeuwen aanspreken. Zelf zegt hij hierover dat hij het liefst in een schoenendoos met foto's grabbelt om on bekende geschiedenissen aan de vergetel heid te ontrukken. Zenuwarts in Zeeland geschreven door Errit Petersma, is daar een mooi voorbeeld van. Het beschrijft de geschiedenis van Maria Adriana Detiger en Jan Pieter Petersma, de moeder en vader van de auteur. Jan werd in 1932 zenuwarts in Vlissingen en Ria werd assistent van een chirurg. Niet alleen het wereldje van het ziekenhuis, ook historie van Vlissingen en Walcheren uit de jaren dertig tot vijftig wor den boeiend beschreven. De geschiedenis van Vlissingen en haar ambachtsgilden In Den Spiegel van oktober 2004 werd Jo de Ridder's levenswerk De geschiedenis uan Vlissingen en haar ambachtsgilden aangekondigd. We leerden Jo de Ridder kennen van zijn bijdragen in Den Spiegel als een gedegen en zorgvuldig amateur- historicus. Dit boek bevestigt deze mening. Na een beschrijving van het historische Vlissingen, worden 32 ambachtsgilden van deze stad kleurrijk opgetekend. De vele bronnen, ook per gilde vermeld, geven niet alleen een verantwoording, maar bieden voor een verdere studie prachtige aan grijpingspunten. April 2005 25

Den Spiegel | 2005 | | pagina 27