De beste spiegel is een oude vriend Inleiding Jan Uintzen Dat schreef de Engelse dichter George Herbert in 1630. Het gaat niet over ons kwartaalblad, iet is badkamertaai over de aloude wijsheid dat een spiegel nooit liegt. Maar met een beetje fantasie kunnen deze oude woorden best toegepast worden op onze vereniging en op onze periodiek. Kijkend in Den Spiegel is het alsof je een oude vriend herkent. Althans die herken baarheid zou er kunnen zijn, want de be langstelling van de vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief gaat uit naar de geschiedenis van Vlissingen en de maritieme historie van Zeeland. En die twee onderwerpen komen steeds weer terug in de inhoud van Den Spiegel. Bovendien is er binnen onze vereniging van vrienden een hechte band met het muZEEum en het Gemeentearchief, een re latie die binnen de redactie ook aanwezig is. Zo hebben wij in 2004 afscheid moeten nemen van Iris Laboyrie omdat ze een an dere werkkring aanvaardde. Iris was met haar creatieve ideeën voor ons zeer waardevol en vertegenwoordigde het muZEEum met verve; hartelijk dank Iris. Danielle Otten, die zichzelf in deze Spiegel voorstelt, is haar opvolgster, Daniëlle van harte welkom. in deze Spiegel lezen we over de Zeeuwse maritieme historie en de geschiedenis van Vlissingen. Dr. Nico Guns is een boeiend schrijver die prachtige werken samengesteld heeft over schepen van de Rotterdamsche Lloyd, die gebouwd werden bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde. Op het najaarssym posium van onze vereniging in november 2004 was hij één van de sprekers. Tijdens de lunch ontstond een contact waarna een bijdrage voor Den Spiegel volgde. In Willem Ruys: product van De Schelde en de Rotterdamsche Lloyd schrijft Guns over de hechte band tussen de Rotterdamsche Lloyd en De Schelde. Verrassend is het dat juist Bouwnummer 214 de breuk veroor zaakte in een lucratieve samenwerking tus sen scheepsbouwer en reder. Drs. Ron Brand, hoofd bibliotheek van het Maritiem Museum in Rotterdam analiseert maritieme kunst. Hij maakte een studie over verschillende geschilderde afbeeldin gen van een reis van Frederik V van de Palts en Elisabeth Stuart. De twee beschreven schilderijen tonen de rede van het zeven- tiende-eeuwse Vlissingen en ademen een sfeer van pracht en pek, die zo uitnodigt aan boord te stappen. De activiteitencommissie organiseerde een geslaagd symposium over Scheepswerf De Schelde en het ms Willem Ruys. Dit schip lag tijdens de Tweede Wereldoorlog te kijk op de helling in Vlissingen, een buit voor geallieerde vliegtuigen of voor springcom- mando's van de Duitse bezetter. Maar Schelde Bouwnummer 214 bleef overeind. Op het symposium werden verschillende standpunten behandeld over die miraculeu ze redding. In De beschermengel van Vlissingen geeft dr. Willem H. Dudok van Heel een overzicht van de theorieën, die verklaren hoe uiteindelijk de Willem Ruys gered werd. Bovendien is het een verant woording naar nakomelingen van hen die de oorlog mee- maakten. Tenslotte, de redactie wenst u veel lees- en kijkgenot in deze Spiegel, uw oude vriend. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 4