WP 1 WP 2 WP 3 WP 4 Volledig skelet 7 3 3 2 Redelijk volledig skelet 41 33 34 5 Gedeeltelijk skelet 51 46 103 14 Incompleet skelet 71 41 255 9 Totaal 170 123 395 30 Archeologen aan het werk op de Oude Markt in put 1 (WP1); met op de voorgrond een opgegraven skelet. Collectie Bibliotheek Vlissingen; foto John van Rossum. De onderzochte locatie maakt deel uit van een zone rond de Sint Jacobskerk. Deze kerk werd gebouwd tussen 1304 en 1308. Onder het grafelijk gezag van Willem III werden rond 1300 de Vlissingse havens ge graven: de Voorhaven (nog bestaand), de Koopmanshaven (het huidige Bellamy- park) en de Achterhaven (de huidige Spui straat). Rond deze havens ontstond Nieuw- Vlissingen, dat al snel het bescheiden dorpje Oud-Vlissingen overvleugelde. De ontwikkeling van de nieuwe stad verliep voorspoedig. In 1315 kreeg de stad be perkte stadsrechten en er werd een mooie kerk gebouwd: de Sint Jacobskerk. Het gebied ten noorden van de kerk werd in gebruik genomen als begraafplaats. In de zestiende eeuw (1511) werd de begraaf plaats opgeheven en verplaatst naar het zuidelijke deel van het kerkgebouw en werd het noordelijke deel in gebruik genomen als marktplaats. In 1827 kwam er een verbod op begraven in de bebouwde omgeving en werd er een nieuwe begraafplaats gesticht in de omgeving van de huidige Koude- kerkseweg. Op basis van deze historische bronnen werd uitgegaan van de mogelijkheid dat op de te ontgraven terreinen menselijke resten uit de periode tussen circa 1308 en 1825 zouden worden aangetroffen. Met in acht neming van die gegevens is door Archeo- Media een programma van eisen ten be hoeve van de archeologische opgraving opgesteld. Dit programma is vervolgens door de provinciaal archeoloog van de pro vincie Zeeland, de heer drs. R.M. van Dierendonck, geautoriseerd. Tijdens de opgravingen werden inderdaad menselijke resten gevonden, die hier ooit begraven zijn. Het gaat hierbij om een to taal van 718 skeletten of delen van skelet ten. Het hele proces is voor wat betreft de opgraving en documentatie van het men selijk materiaal begeleid door een fysisch antropologe, mevrouw drs. G.M.A. Bergsma. Het geborgen skeletmateriaal is door haar in het veld, door middel van formulieren, beschreven. Deze formulieren bevatten in formatie over: - eventuele verstoringen, grafvullingen enz. 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 16