ning, die reeds sinds de tweede helft van de dertiende eeuw bestond, concurrentie van uit Frankrijk en Spanje aangevoerd zout. In 1440 werden de zoutketen en zeihuizen tussen de Schardijnkade en de Korte Noordstraat gesloopt als gevolg van die toenemende buitenlandse concurrentie. Vismarkt Na de sloop van de zoutketen en de zeihui zen werd op deze locatie in 1443 de vis markt gevestigd. De vismarkt lag op de plaats waar de Lange Zelke op de Achter haven aansluit. Deze markt bestond uit een gaanderij op stenen kolommen, enkele banken voor de visvrouwen en een grote waterput in het midden. In 1576 werd de vismarkt vernieuwd en in 1695 werd zij af gebroken en verplaatst naar de Haringkade, het huidige De Ruyterplein. Scheepswerf Het terrein van de voormalige vismarkt werd in 1695 in gebruik genomen voor de opslag van bouwmaterialen, later werd er een scheepstimmerwerf gevestigd. Omstreeks 1850 is het terrein weer als bergplaats voor bouwmaterialen in gebruik genomen. Tot in het begin van de twintigste eeuw liep de Lange Zelke ter hoogte van de voormalige vismarkt dood op een blinde muur. Deze muur maakte deel uit van het ommuurde terrein van de voormalige scheepstimmerwerf. Kerk en kerkhof Rondom de Sint Jacobskerk lag een kerk hof, omringd met een muur. Het oudste kerkhof lag aan de noordzijde van de kerk, maar in 1511 werd dit deel van het kerkhof geruimd en ingericht als marktplaats, de huidige Oude Markt. Het kerkhof werd toen verplaatst naar de zuidzijde van de kerk. In 1598 werd waarschijnlijk ook dit deel van het kerkhof in omvang teruggebracht. Het kerkhof lag daarna direct ten zuiden van de kerk. Het werd met een muur van de Branderijstraat afgesloten. Op dit zoge naamde Groene Kerkhof heeft men nog tot 1827 begraven. Achterhaven gezien van de huidige Spuistraat met zicht op het huidige Bellamypark. P. Mos, 1890, olieverf op doek. Collectie muZEEum. Juli 2005 19

Den Spiegel | 2005 | | pagina 21