Speuren in de Spuistraat is zoeken naar sporen van de Achterhaven De korte beschrijving van de activiteiten rondom de voormalige Achterhaven maakt nieuwsgierig. Door de sloop van de oude bebouwing en voor beton de bouwput van De Fonteyne vult, kan gezocht worden naar: - kaden met losplaatsen voor visserssche pen - de vismarkt, de scheepswerf, de opslag van bouwmateriaal - jaarringen in de houten structuren die datering mogelijk maken - de grenzen van het kerkhof en de begra vingen - de grenzen van de normale bewoning en de ligging van de straten - de bouw van woningen de baksteen formaten en de muurverbindingen - tekenen van het zoutwinningsproces en het afval in de zelkelagen Uiteindelijk zal in een uitvoerig rapport de geschiedenis van de Achterhaven tot leven komen. Voorlopig moet volstaan worden met een aantal resultaten van het archeo logisch onderzoek: - in het gebied van de voormalige scheepswerf zijn verschillende delen gevonden van een kadewand, in tijd variërend van de middeleeuwen tot de negentiende eeuw. De betekenis van een gevonden houten constructie is nog niet duidelijk, het kan een scheepshelling zijn, maar ook een middeleeuwse losplaats voor schepen. Hier kunnen de gevonden jaarringen na een uitvoerig onderzoek antwoord geven. - in het gebied van de bibliotheek - Spuistraat liggen resten van de be schoeiing van de oude Achterhaven en van huizen en hun achtertuintjes. De voorzijden van de huizen lagen aan de Noordstraat, de achtertuintjes aan de Spuistraat, in deze op de zelneringlagen gebouwde huizen, werden vloertjes, wa terputten en beerkelders gevonden. - in het algemeen verzamelden de onder zoekers zoveel mogelijk archeologische vondsten als aardewerk, glas, botten, bewerkte stenen, tegels en houten palen. Deze vondsten kunnen inzicht geven in de datering van de beerkeider, de water put of het huis. Dat materiaal wordt nu schoongemaakt, bestudeerd, gelezen en gewogen. - langs de grens met het voormalige kerk hof aan de Oude Markt zijn enkele ske letten gevonden. Wanneer het eindrapport van de archeolo gische onderzoekingen in het Spuistraat- Archeologisch onderzoek in de Spuistraat bij de muur van het voormalige kerkhof. Nauwkeurig wordt de grootte aangegeven met een meetlat en het noor den met een pijl. Collectie Bibliotheek Vlissingen. Foto John van Rossum. 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 22