Oudste archiefstuk gemeentearchief jarig beelding voor de goede beschouwer een apart verhaal laat ontstaan. Hoe langer men ernaar kijkt, hoe meer details zich aandienen. De expositie is de gehele zomer geopend. Wilt u meer weten over het muZEEum, welke exposities er nog meer zijn of over andere activiteiten? Bezoek dan onze website www.muzeeum.nl. De tentoonstelling is van 20 juni t/m 30 september te bezoeken tijdens de openingsuren van het muZEEum. Voordat Jan Sanders de Grote Tomeloze Zeeschuimende Tekenaar werd, maakte hij il lustraties voor de KRO-gids, lang geleden. Op een dag kwam er een man naar hem toe van de verffabriek Pieter Schoen in Zaandam. Die zei: 'Ja, da's leuk, die tekeningetjes, kun je ook 's iets voor ons tekenen? 't Is voor de Sigma kalender, voor de scheepslak- ken, dus het moet wel uh..' 'Moet wat?' vroeg Jan. 'Moet wel in de zeevaart-sfeer.' 'Nou ja, ik kan het proberen,' zei Jan. Hij had namelijk gevaren. Hij was een keer met de veer boot overgestoken van Breskens naar Vlissingen. En weer terug. Jan Sanders ging het proberen. Hij haalde zich die zilte sfeer weer voor de geest, bekeek eens wat foto's van schepen, stookte het vuur van zijn fantasie op en begon te tekenen. En hield niet meer op. Want de zeelui trokken elkaar de jaarlijkse Sigma kalender met Jan z'n tekeningen uit de handen, iedereen wist en wou Jan Sanders. Je kon in Singapore en in Hamburg en in New York en in de havens van Rusland vragen naar Jan Sanders en dan begonnen de zeemanstronies te glimmen, jahaha, Jan Sanders, de man die het zeemansleven kent. In de nautische wereld is Jan Sanders beroemder dan welke beroemde zeeschilder dan ook. Een gevierd kunstenaar. Aja, nou nee,' zei Sanders dan, 'ik ben uh..illustrator.' Meer niet? Gewoon uh... Herman Pieter de Boer, april 2004, Schrijver/Tekstschrijver Ad Tramper Op 10 april bereikte het oudste archiefstuk in het gemeentearchief van Vlissingen de respectabele leeftijd van vijfhonderd jaar. Wel even iets om bij stil te staan. Een stokoud document heeft namelijk recht van spreken, het heeft alles overleefd, staat in een lange traditie en is het tastbare bewijs van het bestaansrecht van een stad, dorp of gehucht. Waar gaat dit document eigenlijk over. De in 1504 ingehuldigde heer van Vlissingen, Adolf van Bourgondië stelde in overleg met zijn tante Anna en oom Philips van Bourgondië het schrijfloon, dat gemoeid was met het afslaan en verkopen van vis in Vlissingen, in handen van Adolf Andriesz, de zoon van Andries Andriesz, rentmeester generaal Bewestenschelde en vertrouwe- Juli 2005 23

Den Spiegel | 2005 | | pagina 25