Oude documenten zijn dan ook een zeld zaamheid voor beide steden. Ons oudste stuk werd in 1894 gekocht op een veiling en is afkomstig uit de collectie van J. Fiévez te Brussel. Dit verklaart gelijk waarom dit archiefstuk in 1809 niet verlo ren is gegaan. Andere oude Zeeuwse stukken Kijken we over de gemeentegrenzen, dan wordt Vlissingen moeiteloos voorbijge streefd door Veere, waar de jaarteller voor het oudste archiefstuk halt houdt bij het jaar 1348. Het gemeentearchief van Schouwen-Duiveland reist nog verder af in de tijd, en noteert het jaar 1275 met een privilege van Floris V voor de stad Zierikzee als oudste document. Goes doet een stap je terug en kent het jaar 1421 als oudste datum, het jaar waarop het timmerlieden- gilde uit de stad Reimerswaal zich met een akte present weet in het stadsarchief. Voor het oudste archiefstuk in Zeeland moeten we afdalen naar de charterberging van het Zeeuws Archief in Middelburg, waar in een op perkament geschreven akte de inwoners van Hoogelande in 1189 van de bisschop van Utrecht toestemming krijgen om een eigen parochiekerk te stichten. Eindelijk konden de dorpelingen van Hoogelande ook met droge voeten in de kerk komen en waren ze niet langer aangewezen op Mid delburg. Miet alles kan op het conto van verterende vlammen geschreven worden, achteloos en nonchalant beheer is minstens even debet aan wat verloren ging. Bij de inhuldiging van Willem V als erfheer van Vlissingen in 1766, werd een deel van het stadsarchief gebruikt om er papieren proppen van te maken, waarmee losse flodders konden worden afgeschoten. De oorkonde van de stadsrechten van Vlissingen uit 1315, was in de Middeleeuwen al volledig vergaan. Het verhaal wil dat door de inwerking van de zeelucht het stuk perkament uiteen was gevallen, 'van outheyt seer verderfflic gheworden is' lezen we in een oude bron. Van het eveneens aan de kust gelegen Westkapelle was de tekst van de stadsrech ten uit 1223 ook al zwaar aangetast. Zeelucht was blijkbaar niet altijd gezond. De kwaliteit van het perkament, de berging en het dikwijls tevoorschijn halen van het stuk, zal natuurlijk van meer invloed zijn geweest op het verval. De oorkonde met de stadsrechten van Domburg, ook uit 1223 daterend, hield het in ieder geval minstens uit tot 17 mei 1940. Op die dag openden Franse troepen op kasteel Westhove, tus sen Domburg en Oostkapelle een ijzeren kist met het daar opgeborgen stokoude do cument. Vanaf die tijd ontbreekt elk spoor. Slopen of niet Voor 20,-- (winkelprijs 50,--) kunt u het prachtige boek over de Vlissingse stadhui zen nog verkrijgen.Tot 15 augustus kan door onze leden ingetekend worden (zie het aprilnummer van Den Spiegelingesloten bestelformulier en boekbespreking op blad zijde 25). Het bestelbiljet kwijt? Maak dan zelf een briefje met de vermelding Vrienden muZEEum en Gemeentearchief, naam, adres en het aantal gewenste stadhuisboe- ken. Het intekenformulier moet ingeleverd worden bij boekhandel 't Spui, Oude Markt 5, Vlissingen of opgestuurd naar uitgeverij Den Boer De Ruiter, postbus 25, 4380 AA Vlissingen. Juli 2005 25

Den Spiegel | 2005 | | pagina 27