Sporen van onze ge? Inleiding Deze aflevering van Den Spiegel is geheel gewijd aan een wel heel bijzondere manier van gegevens verzamelen over ons verleden: archeologie. Vooral in Vlissingen is deze manier om aan gegevens te komen over het verleden erg belangrijk. Geschiedenis is grotendeels vastgelegd in geschreven bronnen die we kunnen lezen en bestuderen. Dit kan bijvoorbeeld in het Gemeentearchief Vlissingen, waar het Informatiecentrum Stadsgeschiedenis kan worden geraadpleegd. De meeste geschreven documenten ont stonden in de vroege middeleeuwen. Dat geldt ook voor Vlissingen. Helaas gingen veel van de Vlissingse gegevens verloren bij het bombardement vanuit zee door de Engelsen in 1809, waarbij het stadhuis aan de Grote Markt werd getroffen en in vlam men opging. Bodemonderzoek kan ons veel leren over het verleden. Uit grondlagen, bouwresten, gebruiksvoorwerpen, botten kunnen con clusies worden getrokken die de geschied schrijving aanvullen en soms zelfs nieuwe gezichtspunten bieden. Het zal duidelijk zijn dat dit soort onderzoek meer is dan graven in de grond en maar zien watje aantreft. Goed georganiseerd te werk gaan en zeer zorgvuldig afgraven van de verschillende lagen is noodzakelijk. Een bodemarchief kan maar één keer worden geraadpleegd en dan is het voorgoed ver stoord. Over het maken van beleid op het gebied van de archeologie, het afspreken van re gels en dan niet alleen per stad, provincie of landelijk, maar zelfs Europees, gaat het artikel van Adri Meerman, Gaten in de ge schiedenis, waarin hij ontstaan en inhoud van het Verdrag van Malta beschrijft. Europa moet handelend optreden om nog meer ga ten in de geschiedenis te voorkomen. Dat er voor archeologie en de vondsten die gedaan worden veel belangstelling is, blijkt wel uit het feit dat alleen al in Vlissingen veel nieuwsgierigen de opgravingen op ver schillende plaatsen in onze stad op de voet hebben gevolgd. Ook als we verder kijken, de piramiden in Egypte, Stonehenge in Engeland, de hune bedden in ons eigen land zijn voor velen in trigerende plaatsen, waard om te bezoeken en er vol verwondering, verbazing naar te kijken. Wat bewoog onze voorouders om zulke monumenten op te richten. Deze verbazing, wat leefde er in die vervlo gen dagen in Vlissingen en vooral hoe leef de men, is wat veel Vlissingers naar de bouwputten heeft getrokken. Over verschillende opgravingen wordt in deze Spiegel verslag gedaan. Onder de oude bioscoop: resultaten van een archeologisch onderzoek van Ad Tramper verhaalt over het rapport dat is opgesteld naar aanleiding van het archeo logisch onderzoek op het terrein van de voormalige bioscoop Alhambra door het Archaeological Research and Consultancy uit Groningen, in de periode augustus 2002 tot eind oktober 2002. Het artikel De oude markt, uan kerkhof tot marktplaats, gebaseerd op gegevens van EA. van Meurs van SOB Research, een insti tuut voor archeologisch onderzoek, beschrijft de vondsten van de opgravingen gedaan van februari 2003 tot en met mei 2003 op het noordwestelijk deel van de Oude Markt. Speuren in de Spuistraat van Jan Hintzen gaat in op de jongste archeologische onderzoekingen, namelijk die op het terrein van de Spuistraat en directe omgeving, waar over enkele jaren De Fonteyne zal staan, een modern winkelcentrum met par keerkelder en appartementen. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 4