Gaten in de geschiedenis Adri Meerman De belangstelling voor de archeologie is de laatste tijd fors toegenomen. Steeds frequenter verschijnen er berichten in de media over dit onderwerp. Alleen in Vlissingen ai volgden vele nieuwsgierigen de opgravingen bij de voormalige Alhambra-bioscoop, de Oude Markt en de Spuistraat op de voet. In Zierikzee traden vorig jaar vier wethouders af na een zeer kostbaar archeologisch onderzoek in de Korte Nobelstraat. Heeft Steven Spielberg met zijn succesvolle films over de 'archeoloog' en avonturier Indiana Jones de toon gezet? Niets is minder waar. In 1992 reisden de Europese cultuurministers niet naar Malta om zich te laten informeren over de resul taten van de laatste opgravingen op het zonovergoten eiland. Het doel was om in de hoofdstad Valetta een verdrag te onderte kenen waarin afspraken waren vastgelegd over de toekomst van het Europese arche ologische erfgoed. Kennelijk ging er iets niet goed. Bodemarchief Vlissingen kent geen bijzondere geschiede nis op het gebied van de archeologie. Het stadsbestuur heeft nooit een consistent be leid gevoerd. Beslissingen op dat gebied hadden dus veelal een ad hoe karakter. Als bij het graven van een put voor de aanleg van een rioolbuis iets bijzonders werd geconstateerd, riep men in het gunstigste geval de provinciaal archeoloog erbij en verscheen er een artikeltje in het plaatselijke dagblad. Natuurlijk waren er uitzonderingen, zoals de aangetroffen restanten van het slot Alde- gonde bij de aanleg van de wijk Westerzicht en de archeologische onderzoeken op de Karolingische ringwaiburg in Oost-Souburg. Vlissingen was echter geen uitzondering. Een dergelijk beleid werd vrijwel overal in Nederland gevoerd. Er is eens uitgerekend dat tussen de jaren vijftig en de jaren ne gentig van de vorige eeuw ruim een derde van het bodemarchief is verdwenen. Met name de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog en de daarop volgende eco nomische bloei brachten die enorme aan slag op het bodemarchief met zich mee. Dergelijke aanslagen bleven niet tot Neder land beperkt. Ruimtelijke ontwikkeling vond overal in Europa plaats. Vrijwel iedere stad breidde sterk uit met nieuwbouwwijken het geen altijd gepaard ging met grote bouw putten en daarmee de vernietiging van het bodemarchief. Een archiefbron uit het Informatiecentrum Stadsgeschiedenis kan keer op keer wor den geraadpleegd. Een bodemarchief kan slechts één keer worden geraadpleegd. Dan is het voor altijd en eeuwig gebeurd. Het is verstoord en het blijft verstoord. Malta De gevolgen van de toenemende ruimte lijke ontwikkeling maakten de Europese ar cheologische wereld knap nerveus. Europa moest handelend optreden om daarmee nog meer gaten in de geschiedenis te voor komen. Dit handelen resulteerde in het Verdrag van Malta. Het belangrijkste uitgangspunt van dit ver drag komt wellicht wat vreemd over. Het gaat uit van het behoud en beheer in de bo dem (behoud in situ). Archeologen mogen pas aan de slag wanneer de vernietiging van het bodemarchief niet te voorkomen is. De archeologie richt het vizier eigenlijk op de toekomst. Wellicht zijn wetenschappers, door voortschrijdend technisch inzicht, la ter beter in staat om archeologisch onder zoek te verrichten. ik wil u een drietal andere belangrijke onder werpen van het verdrag niet onthouden. De archeologie zou in een vroeg stadium bij de planologische besluitvorming betrokken 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 6