sing in de Nederlandse wetgeving: de wijzi ging van de Monumentenwet. De Raad van State heeft de wetswijziging inmiddels voor zien van een advies en nu is het woord aan het parlement. Het is ongetwijfeld lastig om een goed evenwicht te vinden. Er spelen veel belangentegenstellingen een rol, maar uiteraard is het ook een geldkwestie. Ik waag het te betwijfelen of er dit jaar een wetswijziging zal komen. In de geest van het Verdrag van Malta wordt er nu met interim-wetgeving gewerkt. Dat gebeurt al een tijdje, maar voordat de gemeenten zich dit realiseerden (of wilden realiseren) moest er nadrukkelijk door de provinciaal archeoloog Robert van Dieren- donck aan de poorten van de gemeente huizen worden gerammeld. Voor Vlissingen heeft dit geleid tot een goed samenspel tus sen de provinciaal archeoloog en de afde ling ruimtelijke ontwikkeling. Toch ontston den er problemen. Elk bestemmingsplan van iedere gemeente in Zeeland moest, in het kader van de interim-wetgeving, wor den voorzien van een archeologiepara- graaf. Deze moesten allemaal door hem worden beoordeeld met als resultaat dat er een capaciteitsprobleem ontstond en daar mee sterk oplopende wachttijden. Als er later dan nog een commercieel archeologisch onderzoeksbureau aan te pas moest komen, had dit niet alleen finan ciële gevolgen maar leidde dat ook tot ver traging van eventuele bouwplannen. Het mag duidelijk zijn dat dit laatste ook geld kost, immers: tijd is geld. Walcheren Deze problematiek heeft in eerste instantie geleid tot een bestuurlijk overleg tussen de wethouders van Vlissingen en Middelburg, later aangevuld met de portefeuillehouder van de gemeente Veere. Dit overleg resul teerde in de oprichting van een ambtelijke werkgroep. Mede op basis van het ambte lijke vooronderzoek besloten de drie gemeenteraden op Walcheren (Vlissingen, Middelburg en Veere) vorig jaar tot het ge zamenlijk aanstellen van een beieidsarcheo- loog, die in 2005 de mogelijkheden moest onderzoeken om te komen tot de oprich ting van een Walcherse Archeologische Dienst. De bedoeling is een dergelijke dienst zodanig in te richten dat er onafhankelijk van de provinciaal archeoloog kan worden gewerkt. De hierdoor verwachte tijds besparing zal een forse kostenbesparing op moeten leveren. Inmiddels is de beleidsarcheologe Marion Burger namens de Walcherse colleges druk bezig een archeologiebeleid te formuleren. Medio dit jaar zullen de kaders aan de gemeenteraden worden voorgelegd om vervolgens eind dit jaar met een definitief voorstel te komen. 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 8