de kapitein begroet. Het zicht was matig en hij uitte daarover zijn bezorgdheid. Al vorens hij de navigatie van zijn schip aan mij toevertrouwde, vroeg hij naar het zicht op de Schelde. Toen ik hem vertelde dat dit verder op de rivier nog slechter was, zei hij iets wat mij altijd is bijgebleven: 'This is the most tricky river in the world pilot; be care- full' Deze man die alle grote rivieren wereldwijd kende wist waarover hij sprak. Een rivier met een rijke geschiedenis, zo is al beweerd. Een rivier die ik, betrokken bij het loodsen van de internationale scheep vaart, vele malen, meer dan 2000 keer, op en afvarend bevoer. Bij nacht en ontij, bij storm en mist. Hoe mooi is het Zeeuwse landschap achter die hoog opgeworpen dij ken, gezien vanaf een hoge brug op een groot schip op een vroege zomermorgen. En om het bochtige karakter aan te geven: soms noord sturend om na de Bocht van Bath een zuidelijke koers voor te liggen, immer op je hoede zijn voor de vele dwars- stromen. Een rivier om van te houden en te behouden in de staat zoals deze nu is. Bronnen Zeeuws Archief (ZA) Middelburg Gemeentearchief Vlissingen (GAV) Boulevard De Ruyter kort na de bevrijding in november 1944, met op de achtergrond een liberty-schip op weg naar Antwerpen, (fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen, foto P. Speckens) Archief Vereniging Nederlandse Loodsensocieteit (VNLS) Deursen, A.Th. van, De last van ueel geluk, (Amster dam 2004) Es, R.A., van, e.a., Een eeuw loodsen op en om de Schelde, (Vlissingen 1984). Whitaker, W.D., De strijd om de Schelde, (Baarn 1986). Moulton, M.L., De Slag om Antwerpen en de Schelde 1944-'45, (Baarn 1979). Roos, Doeke, 'Zeeuws territoriaal water en de Wie lingenkwestie in historisch perspectief, in: Zeeuws Tijdschrift. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen 35/4 (1985). Roos, Doeke, 'Een blik zeewaarts vanaf de Walcherse duinen en dijken', in: Walacria, een kroniek uan Walcheren. Het Walchers jaarboek, deel 2 (1989). Roos, Doeke, 'De concurrentiestrijd tussen de Nederlandse en Belgische loodsdiensten op de Westerschelde en haar mondingen, 1839-1939, in: Zeeuws Tijdschrift, no. 4-1983. Roos, Doeke, 'Een nachtelijke overval op Spaanse oor logsschepen te Antwerpen (1600), herbezien door zeemansogen', in: Zeeland. Mededelingen uan het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen 9/4 (2000). Roos, Doeke, 'A very tricky river', in: Zeeuws Tijd schrift, 2003, 2-3. 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 12