Biber 55, drijvend voor Westkapelle. Dit was de Biber van Bootsmaat Rudolf Schulz. (foto: RNSM: collectie Cor Heijkoop) len Bibers op 'Feindfahrt'. Onder hen was bootsmaat Rudolf Schulz en we laten hem aan het woord: 'Mijn Biber nummer 55 werd met behulp van een kraan te water gelaten en samen met een andere Biber zijn we vervolgens naar zee gesleept. Volgens de opgegeven instruc ties voer ik met een 3 tot 4 mijls vaart rich ting Scheldemonding waar ik rond het mid daguur arriveerde. Er was niets te zien en om brandstof te besparen zette ik de motor uit en bleef wat ronddrijven. Op een bepaald moment zag ik op ongeveer 700 meter af stand een vrachtschip en startte de motor en naderde het doel tot op minder dan 600 meter. Het vrachtschip lag zo te zien ge stopt en ik lanceerde mijn bakboord torpedo die helaas miste. Twee minuten later vuurde ik opnieuw, nu mijn stuurboord torpedo en die was raak. Kort voor het lanceren had ik de motor nog uitgezet en voer op de batterij en weg van het actiegebied. Oververmoeid en totaal gedesoriënteerd dreef ik rond en bovenop alle ellende viel ook mijn kompas nog uit. Rond middernacht strandde ik op de kust en vuurde een herkenningssein af, om te zien of het bevriend of vijandelijk ge bied was. Aangezien dit sein niet beant woord werd, ging ik voor verkenning aan land en bereikte een totaal verlaten radarstelling, zodat ik moest concluderen dat dit inmiddels geallieerd gebied was. Vervolgens liep ik terug naar mijn Biber om deze volgens de instructies op te blazen, maar deze was tot mijn ontsteltenis door de vloed gaan drijven.'3' Oververmoeid en uit geput ben ik daarna in een loopgraaf in slaap gevallen. In de ochtend werd ik door bewapende burgers ontdekt en krijgsgevan gen gemaakt.' De Alan A. Dale voer als zesde vaartuig in de stuurboordkolom en werd om ongeveer 16.00 uur geraakt door een torpedo ter hoogte van een dieptank en ruim twee aan Het lossen van een schip in Antwerpen omstreeks Kerstdag 1944. (foto IWM, Collectie Cor Heijkoop) Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 14