verfijnde zeefselecties kwam er juni 2005 nog een aantal opvallende voorwerpen let terlijk uit het zand te voorschijn. Naamplaatjes, dobbelstenen, aanstekers, horloges en zelfs een brilmontuur konden aan de vergetelheid worden onttrokken. De twee naamplaatjes waren leesbaar maar de namen kwamen niet voor op de beman- ningslijst van de Alan A. Dale. Alles wijst er dan ook op dat er aan boord welfare-goe deren waren in verband met de feestdagen van december 1944. Verder zaten er vaak plunjezakken in de lading van de vracht vaarders op Antwerpen, hetgeen de overi ge gevonden voorwerpen verklaart. Uiteindelijk bedroeg het meerwerk 700.000,-- en op 27 mei 2005 konden alle partijen ook de Alan A. Dale in hun analen bijschrijven. De Alan A. Dale was binnen een maand opgeruimd, maar de na sleep duurde nog twee jaar. Diverse voorwerpen uit de Alan A. Dale, waaronder de eerder genoemde voor werpen, maar ook de naamplaat van de bouwwerf zijn in ons maritiem museum te bewonderen. Ook andere relikwieën van de wrakkenruiming hebben een plaatsje ge kregen in het museum De Alan A. Dale is inmiddels een scheeps wrak met een verhaal geworden, hoewel dat aanvankelijk niet verwacht werd. De Rambiz werd ingezet voor het ruimen van wrakken, (foto Rijkswaterstaat) Noten: 1 T.A.M. Thames Antwerp Merchant, inkomend kon vooi. 2 Zie: Den Spiegel, jaargang 22, nummer 4. 3 De Biber werd drijvend voor Westkapeiie aangetrof fen en gefotografeerd door de R.A.F. De Britten wil den dolgraag zo'n bootje bergen, maar pogingen om nummer 55 binnen te brengen mislukten. Het boot je zonk. 4 De sleep- en bergingsvaartuigen waren de American Salvor, Salveda en Sea Giant. Bronnen: C. Heijkoop. De Westerschelde bij storm en mist. Scheepsrampen in het Westerscheldegebied oan 1860-1982, Vlissingen 1983 Cor Heijkoop, Manuscript K-Verband, (uitgave in voor bereiding) Public Record Office, Kew. England. National Archives. Washington, USA Foto voorwerpen Alan A. Dale, (fotocollectie muZEEum) Oktober 2005 15

Den Spiegel | 2005 | | pagina 17