Foto's: fotocollectie Piet van der Vlies gemaakt, op twintig tot dertig meter diepte bij een zicht van 15 cm. De duikers konden niet verder zien dan hun hand op 15 cm voor het duikerhelmraampje. Alles deden ze op de tast. Waarom konden ze het bovenstaande constateren? Tijdens de berging kon aan de hand van de geborgen wrakdelen een vergelijking gemaakt worden met de gemaakte duik- tekeningen. Daarom konden we dit con stateren. Nadat alle gegevens in kaart waren ge bracht, misten we nog een deel van de wrakken en obstakels, die onder de bodem van de rivier lagen. De techniek van het magnetometeronder- zoek was in opmars en ontwikkelde zich tot een hoogwaardig onderzoeksinstrument. Na aanschaf van een magnetometer heeft Rijkswaterstaat zich de kennis eigen gemaakt hoe de magnetometerplaatjes te interpreteren. Het detecteren van ijzer is een vak apart. Al doende leert men en er werden obstakels gevonden, die we met sonar niet hadden opgemerkt. Door middel van interpretaties was zelfs de diepte van de obstakels te berekenen. Als referentie heeft Rijkswaterstaat proeven gedaan om de gegevens die we hadden te toetsen. Dit is gedaan op het wrak van de Alan A. Dale in de Pas van Borssele. De proef bestond er uit, de magnometer- gegevens te toetsen door middel van borin gen met kijkapparatuur: zover boren en kijken tot twee boorpijpen aan weerszijden van het wrak elkaar zagen. Dat was nieuw en het lukte. Zo kon de onderkant van het wrak en de bodemdiepte van de rivier bepaald worden. Om te bepalen of er nog olie in het wrak Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 20