aanwezig was, werd veel bureauonderzoek gedaan en werd besloten dwars door het wrak te boren, door staal en lading tot in de brandstoftanks. Omdat er geen noemens waardige hoeveelheden olie zijn gevonden is er van uitgegaan dat er nauwelijks ver vuiling door olie kon optreden. Wel werd zeep, een tandenborstel en tandpasta in de boorbuis aangetroffen. De stookolie van toen is de dieselolie van nu. Gedurende de berging is preventief een oliebestrij- dingsvaartuig op de bergingslocatie ge bleven. Achteraf is gebleken, dat dit onderzoek veel onnodige kosten heeft voorkomen. Het leegpompen van een wrak, zo'n tien meter in de bodem, zou miljoenen euro's gekost hebben, zonder dat er olie werd gevonden. De Alan A. Dale had nog een verrassing in petto. Bij het lostrekken van de wrakdelen kwamen grote hoeveelheden vet vrij. Bij nader onderzoek bleek het om reuzel te gaan. Na publicatie, melding via radio en televisie, kwamen er reacties los van ken ners. Uit Breskens meldde iemand dat dit soort vet gebruikt werd voor vlammenwer pers. Veel is aangespoeld en opgeruimd. Later bleek het om zeer voedzaam vet te gaan, bestemd voor de bevolking van Antwerpen en omstreken. De Alan A. Dale was op weg naar Antwerpen met geal lieerde goederen, waaronder bulldozers en etenswaren. Goederen waaraan in het bevrijde België veel behoefte was. Grote hoeveelheden van de reuzel zijn in zee en op de stranden terecht gekomen. Strandvissers meldden goede vangsten van grote tongen. Honden waren ook dol op de reuzel meldde de PZC, maar ze kregen er wel diarree van. Ja, zo zal het ook met de mensen gegaan zijn, die er teveel van aten. Uit de opdruk van de reuzelkisten kon opgemaakt worden, dat het voor mensen bestemd was. Ook kaarsen zijn aange spoeld. Uit gesprekken met Vlissingers bleek, dat er met bootjes naar dit soort schepen (wrakken) gevaren werd en dat al wat geborgen kon worden mee naar huis werd genomen, zoals vlees en reuzel. Ook op de stranden werd veel gevonden, nadat een schip door torpedo's was geraakt. Bij aanvaringen komen nog steeds veel spulletjes op de schorren, op het strand of langs de dijk terecht. Denk aan balen katoen, tandpasta, bakolie en zelfs kerst versieringen. In 1995, na het olieonderzoek werd besloten een aanbesteding te doen voor het bergen van een beperkt aantal wrakken als proef, enerzijds om te beoordelen of de medewerkers van Rijkswaterstaat de ge raamde cijfers goed hanteerden, anderzijds om de werkwijze te beoordelen. De grote opruiming heeft plaatsgevonden begin 2000. De wrakken en obstakels bestonden uit bekende en onbekende objecten. Bekende objecten waren bij duikonderzoek en magnetometeronderzoek onderzocht. De wrakken waarop mensen omgekomen waren tijdens de oorlog of bij aanvaringen, werden voorzichtig geruimd. Nabestaanden werden uitgenodigd om bij de daadwerke lijke opruiming aanwezig te zijn. Veel emoties kwamen los bij het zien en herken nen van het schip en de dan nog aanwezige spulletjes, zoals potten, pannen, grammo foonplaten en speelgoed. Een aantal spulletjes mocht mee naar huis als aandenken. Veel is er geschonken aan het Zeeuws maritiem muZEEum te Vlissingen. Oktober 2005 19

Den Spiegel | 2005 | | pagina 21