Kippenkontjes op de Kleine Markt Jong in de Scheldestad Henk Feij Zat je vette kuif wel goed, hing je broek wel juist op je schoenen? Het waren dingen waar je het als beginnend tiener vroeg in de jaren zestig druk mee had. Als naoorlogse jongere probeer de je het vliegen op eigen wieken. Bij Jong in de Scheldestad, als onderdeel van 50 Jaar Jong in Zeeland, denk ik even terug aan de nozems, die zich in 1964-65, met of zonder brommer, verzamelden in de portiek van de Provinciale Zeeuwse Courant aan de Walstraat, ter hoogte van de Kleine Markt. Op een willekeurige doordeweekse dag aan het eind van de middag kon je ze zien staan, de duimen hangend in de riemlussen van hun spijkerbroek, zwartleren halfhoge laarsjes, het overhemd met een omhoog gestoken kraag en de knoopjes achteloos los. De Vlissingse nozems waren een stuk ouder dan ik. Zij bezochten Bar Michieltje in de Beursstraat (met uitbater Jurgen Peder- sen), het Vaikenhofje of Joop's Snackbar aan het Bellamypark. Hun namen kende je van de buurmeisjes, die druk waren met pumps, opbollende onderrokken, begespte riemen rondom wespentailles en waarmee al niet? De nozems hadden een uitgerolde kuif, in vorm gebracht met brylcream en van achteren gekamd in een kippenkontje. Ze floten naar de meisjes, bijvoorbeeld die van de huishoudschool, die dagelijks vol gestopt met nuttige kennis via de Walstraat naar huis fietsten. Op de plaats waar in 2005 de HEMA een noodvoorziening uitbaat, hing de PZC in vitrines, dagelijks vers, in losse pagina's opgeprikt. De sportuitslagen op maandag waren populair, maar ook de glimmende Fluitend naar de meisjes van de huishoudschool? PZC-fotograaf Adri van Wyngen ving omstreeks 1965 deze aankomende nozems in de vensterbank van Loodgieter Idskes aan de Walstraat/hoek Kleine Markt. Wie kent hun namen? (collectie Gemeentearchief Vlissingen, foto Adri van Wyngen) Oktober 2005 21

Den Spiegel | 2005 | | pagina 23