bekend naaimachinemerk is ondanks alle roest nog steeds zichtbaar... Tijdens de Tweede Wereldoorlog was de ra dar nog niet zo goed ontwikkeld. Soldaten en matrozen tuurden met verrekijkers over de zee. De Duitsers hadden daarom een aantal schepen gevorderd, die werden in gezet als wachtpost. Zo ook de rijnsleep boot de Buffon, in 1940 in beslag geno men. In 1944 werd het schip getroffen door een Engelse vliegtuigbom. Het vloog in brand en nadat de brandstoftank was geëx plodeerd is het gezonken. Het was duidelijk overhaast verlaten. Horloges, schoeisel en kleding waren nog aan boord. Ook deze voorwerpen zijn in het muZEEum te zien. Ze geven een uniek beeld over hoe men aan boord leefde. Op de afdeling Avontuur is meer te zien wat is gevonden in Duitse schepen. De Duitse marine had de opva renden van alle gemakken voorzien. Aardewerk, zeep, condooms, wanneer u de laden opent kunt u dit alles terugvinden. Als u vanuit de afdeling Avontuur de spil - trap omhoog neemt, komt u in het open depot. Hier zijn nog meer resten uit scheepswrakken uitgestald, bijvoorbeeld de dopsleutelset uit de Aiwa 1 - voor die tijd modern gereedschap. Dit binnenvaartschip vertrok in 1965 met 600 ton suikerbieten uit Terneuzen. Het schip was in 1908 oorspronkelijk gebouwd als zeilend binnen- Een vondst uit het VOC- schip 't Vliegent Hart, getoond door Rex Cowan, één van de expeditie leiders in augustus 1982. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen, foto P. Stolk) vaartschip en in de loop van de jaren voor zien van een eenvoudige dieselmotor. Het beperkte motorvermogen is waarschijnlijk de oorzaak geweest van haar ondergang. De Aiwa 1 kon het wilde water van de Westerschelde gewoon niet aan en zonk vrij snel na het verlaten van de haven. In het open depot is veel materiaal te zien uit oorlogsschepen: gereedschap, maar ook allerlei persoonlijke bezittingen. Bijzonder is het materiaal dat recentelijk naar boven is gekomen uit het opgeruimde wrak de Alan A. Dale. Dit Amerikaanse schip was op weg naar Antwerpen om de troepen te bevoorraden en zonk in decem ber 1944 op de Westerschelde, nadat het getroffen werd door een torpedo. Bijzonder zijn twee armbanden waarop namen en registratienummers van twee Amerikanen zijn gegraveerd; een soldaat en een ser geant. Het muZEEum wil ze met behulp van de Amerikaanse ambassade bij de rechtmatige eigenaars of hun nabestaan den terugbezorgen. Ook zijn er maar liefst 62 gekleurde dobbelstenen teruggevonden, sommige prachtig transparant. Ze waren al van plastic gemaakt. In Nederland kwam plastic pas ver na de oorlog. Het is moge lijk dat de spullen niet aan de bemanning toebehoorden, maar onderdeel waren van de inhoud van kerst- en welfare-paketten voor de troepen die bevoorraad zouden worden. 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 26