Arehiefnieuws zwart/wit foto's met de telexonderschriften van de verschillende persbureaus trokken aandacht. Die foto's waren scherper dan die in de krant. Maar nozems kwamen niet voor de krant, niet voor de foto's of de sportuitslagen. Hun brommers stonden te pronken bij de stoep rand van de drukke winkelstraat en waren opgesierd met plakplaatjes van tijgers of met strips en andere slierten. Vlissingse winkels als De Nijs, de Magneet, Bata, H.J. van der Meer en Zonen, Meuwsen, Duijm, Van den Hemel, Van der Maden verkochten van alles wat; hoeden en petten en dameskorsetten eigenlijk. Op de achtergrond de klank van klinkhamers op een scheepsromp; het ijzeren geluid van scheepswerf De Schelde. En was automatiek Hap nog in de Sint Jacobsstraat? Kroketten, nassiballen en ballen gehakt kon je er uit de muur trek ken. Zelf kocht ik op zaterdagmiddag een frietje met bij De Ijsbeer (hoek Sint Jacobs straat/ Oude Markt) en ik draaide Great Balls Of Fire van Jerry Lee Lewis voor een dubbeltje op de jukebox. In de zomer zag je Duitse nozems, die op hun Kreidler Florets de stad en de meisjes Als onderdeel van het project 50 jaar Jong in Zeeland is in het Gemeentearchief Vlissingen van 17 oktober tot 17 november 2005 de tentoonstelling Jong in de Scheldestad te bezichtigen. Een nostalgische terugblik naar de periode rond de veelbesproken zestiger jaren, waarin het uitgaansleven in Vlissingen nadrukkelijk aan de orde komt. Wie herinnert zich nog het optreden van Dave Berry in 'La Cave', welke Vlissingse bandjes stonden op de diverse podia en welke café's kwam je tegen tijdens het be kende rondje in de Vlissingse binnenstad? innamen. Duitsers reden op Florets met nummerplaten en hadden pin-up meisjes geplakt en vossenstaarten, die fier wapper den aan glimmende spiegels. Duitse Florets knetterden nèt iets meer en hadden geen stepjes voor een duopassagier: Vlissingse meisjes konden gewoon met ny lonkousen en pumps, twee strakke been tjes vanuit een rokje, aan één kant op de buddyseat van zo'n Duitse Floret. Ik heb het zelf gezien. Rock 'n' roll? James Dean, Gene Vincent, Vince Taylor. In Vlissingen kenden we André Pekaar in zijn leren pak met twistketting en The Javelins met Ronny Flohr en Turry Thurnim, en The Cobra's... Later kwamen er artistiekelingen: jongens en meisjes van de Dop, die zich verzamel den rond de Fles op het nieuwe Stadhuis plein. Zij hadden een Puch of een Tomos met zweefzadel, ijzeren bagagerekje en een hoog of in elk geval afwijkend stuur en voetversnellingspookje. Zij lazen thuis de krant en de bladen over popmuziek, droe gen het haar lang zonder brylcream, had den de juiste kleren en dito broeken. En suède schoenen. Bordeelsluipers, zei men. Brothelcreepers, zei mijn leraar Engels. Interieur van Jeugdsoos 'De Globe' op het Beilamypark, mei 1968. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen, foto PZC) 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 24