De Honte of Westerschelde, decor of hoofdrolspeler Inleiding Aafke Verüonk- Rodenhuis In deze aflevering van Den Spiegel ruim aandacht voor de rivier de Westerschelde. Een rivier die door de eeuwen heen zo belangrijk is geweest voor de vaart naar diverse havens, maar ook decor was voor vele oorlogs handelingen. Een moeilijk te bevaren rivier vanwege de ondieptes, zandbanken en sterke stroming. Het artikel Slag om de Schelde en de be trokkenheid uan de Scheldeloodsen van Doeke Roos handelt voornamelijk over de periode november 1944 tot mei 1945. De Schelde werd toen vrij gemaakt van mijnen zodat de konvooien naar Antwerpen ge loodst konden worden, zeer belangrijk voor de aanvoer van goederen voor de geallieer den. Oud-loods en historicus Doeke Roos werkt sinds enige tijd aan een onderzoek dat zal resulteren in een boek met de titel Neder landse loodsen in oorlogstijd. Hierin zal een hoofdstuk worden gewijd aan het onder werp van dit artikel in Den Spiegel. Cor Heijkoop, schrijver van meerdere ma ritieme boeken, vertelt in Een scheepswrak met een uerhaal, ms Alan A. Dale over het ruimen van een van de grootste scheeps wrakken in de voorlopig laatste fase van de verdieping van de Westerschelde, namelijk het vrachtschip Alan A. Dale. Hij geeft een boeiend verslag van zowel de geschiedenis als de ondergang van het schip en de pro blemen bij het ruimen van het wrak. De verdieping van de Westerschelde: oprui men van wrakken en obstakels door Piet van der Vlies vertelt over het ruimen van wrakken en obstakels in de Schelde. De auteur, gepensioneerd hoofdprojectleider wrakopruiming Westerschelde van Rijks waterstaat Directie Zeeland weet als geen ander wat bij het ruimen van wrakken komt kijken en vertelt daar bijzonder boeiend over. Naar aanleiding van het project 50 Jaar jong in Zeeland schrijft Henk Feij over Kippenkontjes op de Kleine Markt. Hij sluit hierbij aan bij de tentoonstelling Jong in de Scheldestad, in het Gemeentearchief Vlis- singen. Hij vertelt zo beeldend over de periode van de jaren zestig dat menig lezer herkenning zal voelen. Henk Feij werkte mee aan het boek Brommers, gitaren en spandoeken; 50 jaar jong in Zeeland, van Jan Kuipers en aan de genoemde tentoon stelling in het Gemeentearchief, van 17 ok tober tot en met 17 november te bekijken. In de rubriek muZEEumnieuws vraagt Pol Verbeeck, medewerker van het muZEEum aandacht voor de wrakkenroute die in het muZEEum gevolgd kan worden. De bro chure bij deze route vertelt de dramatische verhalen achter de tentoongestelde voor werpen. ik zou deze inleiding graag besluiten met een gedicht van Hans Warren uit de bundel Eiland in de stroom, het deel Walcherse ver zen (van voor de inundatie). Het gaat over Vlissingen, stad zo strategisch gelegen aan de Westerschelde en daardoor vaak decor van allerlei oorlogshandelingen. Dit gedicht geeft een vredig vooroorlogs beeld. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2005 | | pagina 4