Antwerpse kooplieden, wier schepen te Vlissingen zijn binnengelopen, beslist om niet te lossen en de dooi af te wachten.' Kift? Slechte communicatie? Trage nieuws tijdingen? De kans is zeer groot dat het een combinatie van alle drie is. De haventwist tussen beide steden is immers ook niet van het negentiende eeuws gisteren. Het onver huld chauvinisme van de kranten in Vlissingen ('Vlissingen bezit een haven die haar gelijke aan de westkust van Europa niet kent!') en de nijd in die van Antwerpen ('Er is niets te melden, want in Vlissingen gebeurt niets!') omtrent de haven is niet meer dan typisch, maar begint gedurende het doorlezen van de kranten ook wat een tonig te worden. Talrijk zijn de meldingen hoe men elkaar dwarszit, en wat men doet om toch weer een slag terug te geven. Zo werd Vlissingen even opgeschrikt door de aankomst van de Noordland van de Red- Star-line op dinsdag 13 januari 1891. Nauwelijks was het schip afgemeerd of 250 passagiers zetten voet aan wal. De Vlissingse middenstand maakte zich al op voor goede zaken, maar bleef beteuterd achter toen bleek dat alle passagiers op de trein werden gezet naar Antwerpen. En in Vlissingen verkondigt men dat de Ant werpse kooplieden hun Vlissingse agenten bewust teveel laten rekenen aan de binnen lopende schepen zodat deze liever door varen. Het resulteert zelfs in een onderzoek van de Kamer van Koophandel. En zo ging het de hele winter door... Het zou nog even duren voordat de winter was vergangen, maar na 30 januari ver dween het ijs weer. Eén voor één worden de havens weer bereikbaar, loodsen worden weer verstrekt en de Vlissingse haven ver krijgt weer haar vertrouwde rust - tot veler spijt. Europa ontdooit. De Nederlanders gaan van het weerpraatje over naar het politieke praatje. België ijvert voor algemeen stem recht. In Duitsland nadert de onmin tussen de keizer en de gewezen rijkskanselier Bismarck een hoogtepunt. Frankrijk suk kelt met de scheiding van kerk en staat. En Engeland heeft te kampen met stakende dokwerkers, klagende leren; en in het Londense Whitechapel is Carotty Nell (Rode Leen) vermoord - het tiende slacht offer van de onbekende moordenaar die de bijnaam Jack the Ripper heeft gekregen. Naschrift Het bovengeschetste winterse beeld is slechts het resultaat van een selectie uit de vele nieuwsberichten die de Vlissingsche Courant publiceerde. De opmerkelijke ge- Gezicht op de Tweede Binnenhaven met ijsgang. Diverse zeil- en stoomschepen liggen in de haven. Ca. 1891. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen, foto: C.W. Bauer) Januari 2006 9

Den Spiegel | 2006 | | pagina 11