gelijk gekapt en gebeiteld de douchecel konden verlaten en op elkaar niet hoefden te wachten. Dan de kou in, met je natte kuif, die prompt bevroor, maar goed in mo del bleef. Het /cenwijsje kunnen wij nog flui ten. In de zomer nam je eens per week, no dig of niet, gekscheerden wij, een keteltje kokend heet water mee naar je wastafel en met de deur op slot waste je je van top tot teen. Was het al behaaglijk in de keuken? Als het gezin naar school of naar het werk was en moeder had 'de boel aan kant' en de pie pers geschild in een emmertje in het goot steenkastje, dan wachtte in de kamer de Etna convectorhaard. Die voelde 's mor gens nog warm van de avond ervoor. Een kachel met een juiste capaciteit om te ver warmen, dat was altijd zoeken, zei mijn moeder. 'Men bepale de inhoud van een vertrek in kubieke meters. Voor iedere m3 kamerinhoud neme men: 100 Kcalorieën bij gunstige situatie, 125 bij normale situa tie en 150 Kcalorieën bij ongunstige situa tie. Voor vertrekken boven de 90 m3 inhoud ligt de verhouding gunstiger. Men neme dan maximum 125 Kcalorieën per m3', leert mij een folder van de NV Koninklijke Haardenfabriek Jaarsma uit Hilversum uit 1955. Maar als je verhuisde, wat wist je van gunstig en ongunstig? 's Morgens werd de asla geleegd: in een krant gevouwen verdween het gruis de ijze ren vuilnisemmer in. De reepjes ruit van het kacheldeurtje werden gereinigd met kouwe thee. Niets gooide je weg. Pookte je de haard flink op, dan ontstond er spoedig vuur. In de kerstvakantie ging ik 's morgens vaak in pyjama op de opgepookte kachel zitten tot ik bijna m'n gat verbrandde na tuurlijk. Zo laat mogelijk eraf springen en ik was centraal verwarmd! Schrale toet van komeiland tot neutekak De sinds 1926 bestaande IJsclub Vlissin- gen nam op 23 maart 1957 een door club lid/aannemer W.F. Christiaansen gebouwd clubhuis aan de Nieuwe Vlissingseweg in gebruik. De ijsbaan nabij de Keersluis. Naast Friese doorlopers ook al kunstschaatsen met Noorse sokken en dames in broeken met zo'n elastiek onder de voeten. Op de achtergrond de (ge sloopte) woningen waarmee de schilders als Israels, Mauve, Tholen, Van Gogh, Witsen en Jongkind werden geëerd. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen, foto PZC) 'Hier is het ouderwetse idee van even aan leggen tijdens ijspret omgezet in een mo derne vorm van ontspanning en gezellig heid. Men heeft van de tafeltjes in het restaurant een prachtig uitzicht op de baan', meldde de PZC op maandag. 'In de zomer wil men zich gaan toeleggen op het varen van miniatuur zeilbootjes, een sport die vooral in Engeland veel liefhebbers kent en een rolschaatsbaan', zo ontvouwde voorzitter A. Korteweg de toekomstplannen van de club. Er was een bestuursstreven om de ijsclub uoor iedereen open te stellen. Werd er eerder geballoteerd? Moest je fat soenlijke schaatsen kunnen overleggen? Mijn aanwezigheid in dat clubgebouw zou beperkt blijven tot die zaterdag in 1967 dat ik een repetitie van beatgroup Flarth mee maakte. 'De ijsbaan meet 8000 m2 (100 me ter lang, 80 meter breed) en is 70 cm diep in een veld uitgegraven' (PZC 11 oktober Januari 2006 13

Den Spiegel | 2006 | | pagina 15