1956). Er was sprake van feestelijke uer- lichting en uan windschermen. Eerder dan die strenge winter van 1962/63 had ik in de kerstvakantie in het schuurtje al eens een tamelijk verroest paar schaatsen zien liggen met bijna weggeteerde riempjes. Miet dat ik hem ooit op het ijs zag, maar de schaatsen hadden mijn vader toebehoord. Wij waren thuis niet van de sport. Gymnastiek, daar kon je op, maar verder deden we, op de kerk na, aanvankelijk niets in verenigd verband; het kostte allemaal geld en wij konden onszelf wel vermaken. Van een suikertante kreeg mijn zusje rol schaatsen voor haar verjaardag, maar ze reed er nauwelijks op. Dus ging ik er vaak op vandoor. Rubberen wieltjes, geen ge luidshinder. Nee, heel wat anders dan Wilma Louwerse uit de Paul Krugerstraat, die gooi de hoge ogen bij rolschaatswedstrijden. Was zij het snelste rolschaatsmeisje van Vlissingen? Zij had Hudora's. Het stalen ge luid van haar rollers over de stoeptegels klonk mij jaren als muziek in de oren. Interieur van het clubhuis van IJsclub Vlissingen ofwel restaurant Paviljoen 'Watervreugd' in de jaren zestig. Telefoon 3295. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) In juli 1961 had een raadslid tijdens de raadsvergadering aan B&W gevraagd of de rolschaatsbaan op de Hogeweg niet wat dieper kon worden aangelegd, waardoor het mogelijk zou worden water op de baan te brengen, zodat bij vorst geschaatst kon worden. Ik herinner me geschuifel met ij zers op de Hogeweg, maar tot groot scheeps schaatsplezier heeft zijn vraag bij mijn weten niet geleid. Ook de sintelbaan van de Baskensburg sportvelden werd op gespoten en daar kwamen wedstrijden van! Bij schoenmaker Hintzen mocht ik uitein delijk een stel oranje/wit/zwarte binders kopen, die de riempjes van mijn vaders schaatsen konden vervangen en plaats van samenkomst in de winter van de eeuw werd de Vlissingse Spuikom, kortweg: De Kom. Dubbeldik bebroekt, getruid en gesokt, zet te ik met rubberlaarzen mijn eerste schaatsschreden op de Kom. Schrale, ruwe lippen en kloven in je mond hoeken kreeg je; de winter kende geen ge nade. Deed je een bivakmuts op en likte je De Hogeweg ter hoogte van het Ravesteijnplein: Grootscheeps rolschaatsplezier dat wel. Op de achtergrond rechts: de Vlissingse Schoolvereniging, in de volksmond de neutekak. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen, foto PZC) 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 16