Noordzee werd IJszee Op de ochtend van de 14e december 1946 kon men een extra nieuwsuitzending be luisteren: het KNMI waarschuwt voor een plotselinge koude-inval. Op diezelfde zater dag begon de bekende Pater Henri de Greeve (Bond zonder Naam) 's avonds zijn Lichtbaken met de woorden: 'Luisteraars, het gaat komende nacht 12 graden vrie zen.' En inderdaad we kregen ook in Zeeland te maken met strenge vorst, op het nieuwe weerstation in St. Jansteen daalde de temperatuur tot -14.2 graden. Na veer tien dagen koud weer in januari steeg de temperatuur op de 16e in Kortgene tot 12, in Maastricht tot 17 graden! Maar even la ter sloeg de winter opnieuw in alle hevig heid toe. Op 3 februari vielen in Zeeland al le soorten neerslag en op de 8e regende het bij vorst, de kinderen schaatsten naar school. Aan het dagboek van J.G. Wedts de Swart te Middelburg ontlenen we het volgende: 'Op de 16e februari giert er over Zeeland een ongewoon krachtige 'blizzard' met 6 graden vorst. Op de 19e bericht de PZC dat het Kanaal door Zuid-Beveland geheel is dichtgevroren. De veerdienst Vlissingen- Breskens is gestaakt, in de haven van Breskens heeft zich een ijslaag van 40 a 50 cm gevormd. Het is sinds mensenheugenis niet voorgekomen dat deze veerdienst door ijsgang moest worden gestaakt. Het zeewa ter is tot -2 graden afgekoeld!' Begin maart kwamen sneeuwstormen voor, op 3 maart vroor het nog streng. De vergeten winter De winter van 1953-1954 wordt wel de ver geten winter genoemd. Na koude dagen begin januari volgde de hoofdaanval van de winter van 23 januari tot 10 februari. Het Kanaal door Walcheren, waar men bezig was met de bouw van de Keersluisbrug, vroor dicht, op de Zeeuwse wateren bevond zich zeer veel drijfijs. De veerdiensten naar Schouwen-Duiveland kwamen stil te lig gen, zodat het eiland tijdelijk geïsoleerd was. Een Dakota van de Koninklijke Lucht macht verzorgde een luchtbrug tussen Woensdrecht en Haamstede. Februari 1956 slaat alle records Alle maanden van november tot maart zijn zacht geweest, maar februari vormde een schrikwekkende uitzondering! Na zwaar stormweer in het Noordzeegebied op 19 en 20 januari werd het duidelijk kou der, de 23e en de 26e viel sneeuw en op de 27e breidde de koude lucht die al enkele weken Noord-Europa in de greep had, zich over Noord-Nederland uit. Op de 30e vroor het daar 4 graden, maar in Vlissingen was het nog 8.5 graden. Op de 31e stroomde de poollucht west- en zuidwaarts en 's avonds vroor het bij een harde noordooste lijke wind al 10 graden. Het zou de koudste februarimaand worden sinds het begin van de weerkundige metin gen in Nederland in 1706. Op het KNMI station op het voormalige vliegveld bij West-Souburg kwamen maar liefst 14 nachten voor met strenge vorst. In de ochtend van 21 februari daalde de tem peratuur boven een dik pak sneeuw tot -19.6 graden. Dit is nog altijd de laagste temperatuur die ooit in Zeeland is gemeten. Langs de oe vers van de Zeeuwse stromen lagen ijs- bergjes van meer dan 2 meter hoog. Op de 25e was de Schelde zo ver het oog reikt één onafzienbare vlakte van tienduizenden witte ijsschotsen. Het was eerder de Pool- zee. Op de 28e kwam een einde aan de barre kou en op de schrikkeldag werd het in Schoondijke 8 graden. De gemiddelde etmaaltemperatuur in Vlissingen was -4.8 graden, de gemiddelde minimumtemperatuur in St. Jansteen -9.9 graden! Koudste winter van de 20e eeuw De winter van 1962-1963 heb ik als 16-ja- rige jongen heel bewust meegemaakt. Ik schreef dagelijks de weeroverzichten op in een schriftje, die 's morgens om 05.45 uur en 06.40 uur vanuit een studio op het KNMI Januari 2006 21

Den Spiegel | 2006 | | pagina 23