werden voorgelezen. Om 19.10 uur kroop ik bijna in mijn transistortje want dan werd het uitgebreide weerpraatje uitgezonden. In november 1962 kwamen al enkele kou de dagen voor met sneeuwbuien. Op 1 de cember begon het te vriezen, in Vlissingen kwam de temperatuur niet lager dan -2.6 graden, maar in Schoondijke werd al -8.2 en in Kapellebrug -11.6 graden gemeten. In Middelburg werd op de vesten al geschaatst. Op 5 december hing een ongewoon dichte mist over Zeeland: het zicht was soms maar 10 meter, een wonder dat de Goed heiligman de cadeautjes op het juiste adres wist te bezorgen. In Londen eiste de smog van 3 tot 6 december 750 slachtoffers. Op 8 december werd in Delft prinses Wil - helmina bijgezet, een zuidelijke wind voer de op die dag koude lucht uit Frankrijk aan. Enkele actieve depressies zorgden vanaf 9 december voor zacht weer en brachten op 15 en 16 december storm. Bij Cadzand strandde het radiozendschip Uilenspiegel. In Oost-Europa daalden de temperaturen tot 20 30 graden onder nul en deze kou de lucht stroomde richting Nederland. Op de 20e was alleen Zeeland nog vorstvrij. Op zaterdag 22 december stroomde de ij zig koude lucht Zeeland binnen en ging het ook hier matig vriezen. De volgende dag bleek dat het IJsselmeer al voor driekwart was dichtgevroren. De kerstdagen werden ijsdagen en in de middag van tweede kerst dag begon het te sneeuwen. Op zondag 30 december kregen we te maken met een hevige sneeuwstorm. Er vormden zich sneeuwduinen, waardoor het verkeer totaal ontwricht werd. Op oudejaarsdag meldde de KNMl-waarnemer in Vlissingen de hele dag driftsneeuw, voor Zeeland een bijzon der weersverschijnsel. De maand januari leverde in Vlissingen 29, in St. Annaland 31 vorstdagen op. De laag ste temperaturen werden in de vroege och tend van 18 januari gemeten: -15.5 graden in Kapellebrug. In Vlissingen, waar 15.3 graden onder nul werd gemeten, is sprake van een nieuw januarirecord. Terwijl ik langs het dichtgevroren Kanaal naar Vlissingen fietste, windje mee, zweefden er kleine ijskristallen in de lucht. De waarnemer in Vlissingen meldde ijsnaaldjes, een ver schijnsel dat zich gewoonlijk beperkt tot de poolstreken. Nog zie ik verslaggever Arie Kleiwegt bij Barthlehiem staan, waar de Elfstedenrijders passeerden. Door de harde wind en de driftsneeuw werd het een barre tocht met Reinier Paping als winnaar. Op 12 januari werd al melding gemaakt van zwaar drijfijs op de Westerschelde. Op het Veerse Meer kon men ijszeilen. Toen in het laatste weekeinde van januari de wind tijdelijk naar het westen draaide dreef veel ijs de monding van de Wester schelde in. De veerboot Prinses Irene ploeg de moeizaam door het ijs, een overtocht duurde soms een uur. De veerdienst Zierikzee-Katseveer was al geruime tijd gestaakt. Slechts met behulp van sleepboten lukte het de veerpont Zijpe de oversteek van Anna Jacobapolder naar Zijpe te maken, zodat een totaal isolement van Schouwen-Duiveland voorkomen kon worden. TV-weerman Joop den Tonkelaar zorgde voor de eerste file in de Nederlandse ge schiedenis. In zijn weerpraatje (alleen de arm in beeld) zei hij: 'Als u iets wilt zien wat u nog nooit gezien heeft en waarschijnlijk ook niet meer zal zien, ga dan naar de kust, u ziet een grote ijsvlakte.' De hele maand februari hield de vorst aan, de hoogste temperatuur in de eerste twee maanden van 1963 was slechts 3 graden! Op 13 februari kondigde het KNMI de dooi aan, maar het ging niet door. De vorst nam weer in hevigheid toe, op 23 februari vroor het in St. Annaland 14.0 graden. Eind fe- bruari-begin maart was het zonnig weer, in de nacht vroor het matig tot streng, over dag kwam de temperatuur iets boven nul. Door de droge lucht smolt de sneeuw niet maar verdampte, een droge dooi dus. Op 5 maart verklaarde het KNMI dat de stren ge winter van 1962-1963 geëindigd was. In Zeeland was het de koudste winter sinds het begin van de waarnemingen. In de reeks Zwaneburg/De Bilt die teruggaat tot 1706 is alleen de winter van 1829-1830 een tiende graad kouder. 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 24