Winter 1947. Kiekje uit een Vlissings foto album: mevrouw Lokker (r.) van de Boulevard, met 'haar meisje' Jenny Meijer, poseren op het strand. In Zeeland zijn haast alle oesters te gronde gegaan en gelet op de geplande afsluiting van de Oosterschelde lijkt dit het einde te zijn van de mossel- en oestercultuur. Winters stuntwerk In november en december 1962 kwam nu en dan al vorst en sneeuw voor, maar eind december sloeg de winter echt toe. Op de ochtend van de 30e meldde Eelde -7 graden, in Zuid-Limburg was het +8 gra den. Met sneeuw en een stormachtige noordoostelijke wind breidde de kou zich snel uit, op oudejaarsavond daalde de tem peratuur in Zeeland tot rond -12 graden. Vooral het noorden van het land beleefde een bijzondere winter met lage temperatu ren (tot -24 graden) en veel sneeuw. In midden februari raakten veel dorpen in het noorden van het land volkomen geïsoleerd door de hevige sneeuwval. In Zeeland kregen we in deze vuile winter regelmatig met ijzel te maken, soms was het mogelijk op straat te schaatsen. De laagste temperatuur bij ons was -17.5 gra den in Kapellebrug. Winters worden zachter De jaren tachtig brachten nog twee koude februarimaanden in 1985 en 1986. Het was toen zelfs mogelijk op een laat tijdstip een Elfstedentocht te houden. De warmste winter werd de winter van 1989-1990, in februari was het met tempe raturen tot 29 graden compleet voorjaar. Toch brachten de jaren negentig nog een periode van kou eind december 1996 en begin januari 1997. Op 4 januari werd de (tot nu toe) laatste Elfstedentocht verreden. Komt er ooit nog een strenge winter? De laatste twintig jaar sneuvelt het ene na het andere warmterecord. Klimatologen denken dat niet alleen sprake is van een 'normale' schommeling in het klimaat die we in het verleden ook hebben gekend, maar dat ook het versterkte broeikaseffect een grote rol speelt. Hoe dan ook, zelfs in een warme periode is nog altijd een koude of strenge winter mogelijk, misschien wel dit jaar. Januari 2006 23

Den Spiegel | 2006 | | pagina 25