Mild door de fortuin gezegenden, die de ellende van den winter slechts den deele kent, tast wat dieper in den zak dan an ders als de armoede uwe hulp inroept. Honger en koude te zamen is te veel om te dragen. Een anonieme lezer stuurt een ingezonden brief met de vraag of iemand nu eens een schaatswedstrijd kan organiseren. 'Er zijn toch zoo veel goede rijders en rijderessen, die, als ze de handen ineenslaan aan dit zoo zeer gewenscht verlangen kunnen voldoen.' Tja, het ijs kon het aan, het vroor op 19 december maar liefst 19 graden en het had er alle schijn van dat het steeds harder zou gaan vriezen. Op de rivier is de ijsgang nu zeer sterk. Er zijn vanuit Antwerpen elf stoomschepen ver trokken, maar slechts één bereikte Vlissin- gen. De restricties worden uitgebreid; sche pen van boven de 19 voet en langer dan 300 voet worden niet meer beloodst vanwe ge het gevaar. Vele boeien zijn door het drijf- ijs meegenomen en bij Bath, Valkenisse, Walsoorden, Terneuzen en het Middengat is de rivier nu werkelijk volgepakt met ijs. De mist, waar Zeeland in de winter meest mee te kampen heeft, zet ook extra dik aan. Maar op het vasteland maakt men zich op voor de kerstdagen. Grote advertenties ne men de plaats in van de gebruikelijke curi osa. Boekhandel Mestdagh Zoon adver teert met een ruime sortering van de nieuwste 'Christmas Newyearscards'; de Koudekerkse bloemkweker A.J. Witte pleit voor zijn mooie kerstbomen en bakker P.C. Speckens meldt dat vanaf heden de 'Weihnachtsstollen' weer verkrijgbaar zijn. Vlissingen blijft ondanks de teloorgang internationaal denken. Januari 1891 De kerstdagen van 1890 verlopen rustig, er is zelfs voor de eerste keer sinds het be staan van het Kanaal door Walcheren ge schaatst naar Veere. Er zijn, afgezien van een vastgelopen Duits schip en twee vast gevroren schepen, geen ongelukken op de Schelde gebeurd. Dat lijkt niet verwonder lijk omdat de geheel met ijs bedekte rivier nu onbevaarbaar is verklaard. Toch beginnen de eerste irritaties over de scheepvaart de kop op te steken. Op Nieuwjaarsdag, donderdag 1 januari 1891 verschijnt het eerste nummer van de Vlissingsche Courant en het hoofdartikel getiteld Oud en toch altijd nieuw heeft een wat wrange toon: evenals in het leven van ieder individu geluk en leed elkaar afwisselen, zo ging het Gezicht op de Eerste Binnenhaven met ijsgang, gezien in de richting van de Prins Hendrikweg. Januari 1891. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen, foto: C.W. Bauer) 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 8