Kolengruis in huis dachte dat geschiedenis een achterhaald fenomeen is, blijkt opnieuw tegengespro ken als we de kranten van honderd jaar ge leden doorbladeren en over gebeurtenissen lezen die ook nu nog (of weer?) spelen. Tijdens het doornemen van de kranten constateerde ik dat het beslist de moeite loont om de kwestie van het wel of niet los sen in de Vlissingse haven, de vermeende ophoging van de havengelden en natuurlijk de politieke strijd, nader te onderzoeken. De Vlissingsche Courant mag betiteld wor den als het lokale sufferdje, maar komt op mij ook over als een betrouwbare bron door haar zogenaamde Zee-tydingen waarin alle schepen worden genoemd die aankomen, vertrekken of op de rede blijven liggen. Die berichten, aangevuld met de complete ar chieven van onder meer de Gemeente Vlissingen en het Loodswezen moeten een totaalbeeld kunnen geven van de slepende kwesties tussen Vlissingen, Rotterdam en vooral Antwerpen. Dit soort inzichten in de geschiedenis van de Scheldehavens zouden net als recente publicaties zoals Provincie in de periferie - de economische geschiede nis van Zeeland 1800-2000 (Brusse en Van den Broeke, Utrecht 2005) van betekenis kunnen zijn tijdens de ontwikkeling van nieuwe projecten inzake de havens en de Zeeuwse economie. Herinneringen: winters in Vlissingen om en nabij 1963 Henk Feij 'Het 'Gelukkig Nieuwjaar' heeft voor vele Zeeuwen gisteren een wat zuur bijsmaakje ge kregen: 1963 begon voor honderden automobi listen met strandingen in sneeuwbergen', zo begon de PZC op 2 januari, 'Zeeland veranderde in een kil poollandschap, bussen worstelden door de sneeuw of staakten de dienst en treinen reden te laat. En ook al mat het Vlissingse Meteo slechts zeven centimeter sneeuw, hoofd ingenieur-directeur Provinciale Waterstaat ir. J.G. Snip kon spreken van een 'abnormale situatie waartegen slechts abnormale maat regelen genomen kunnen worden'. De krant van Zeeland stond bol van koude en winterjargon: ijsgang, drijfijs, spiegelglad ijs, per schip aan gevoerde kolen waren bevroren en konden niet gelost worden en comités waren er in oprichting voor het voederen van vogels. Maar herinneringen zijn er natuurlijk ook... De winter van 1962-1963 werd de koudste van de vorige eeuw. Reinier Paping won de Elfstedentocht, maar toch, van 1963 is vooral de moord op John F. Kennedy mij in het geheugen gegrift. Het bevroren gezicht van Paping bij aankomst, o.k., maar toch vooral die televisiebeelden van die open auto door Dallas, Jacky, senator Connally, de van rechts komende Jack Ruby, de in eenkrimpende Lee Harvey Oswald, het sa luerende zoontje bij het graf. Things that shook the world! Al in november 1962 telde Vlissingen twee vorstdagen. Vijf december zat dicht van de mist. De stad kende lichte vorst, maar het mat die dag: Kapellebrug -11.6 graden Celsius. Na een korte zachte periode, met een storm op de 16e, viel op 22 december de vorst in. Het zou vriezen tot 5 maart. Koning Winter 1947 moest qua strengheid voortaan genoegen nemen met een tweede plaats. 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 12