Nieuw boek over wrakkeu op de Westerschelde In noot weder In noot weder op de Westerscheldedat is de titel van het boek dat op zondag 16 oktober in Vlissingen werd gepresenteerd. In noot weder op de Westerschelde gaat over de schepen die zonken op de Wester schelde. Aan bod komt de bemanning, de loodsen, hun leefomstandigheden, wat vooraf ging aan het zinken van het schip en nog heel veel andere dingen. Het boek telt 104 bladzijden met veelal beknopte verha len, opgeluisterd met meer dan vijftig oude foto's. Een andere keer is de scheepsstory iets uitgebreider, maar beslist niet langdra dig. Het boek is geschreven door Ellen De Vriend uit Vlissingen. Zij heeft mensen ge sproken die betrokken waren bij een ramp of er informatie over hadden. Ook heeft zij in allerlei archieven in Zeeland onderzoek gedaan naar de schepen die zonken tussen 1680 en 1950, tussen Westkapelle en Borsele. In dat deel van de Westerschelde vond de auteur 230 schepen en zevenhon derd mensen die er hun einde vonden. VOC schepen met specerijen gingen naar de kel der, een andere keer maakte een felle storm korte metten met een met jenever geladen bark of was het een met nafta ge laden driemastschoener die het moest ont gelden. In het boek komt ook de grote ver scheidenheid aan scheepstypen aan bod: gaffel- en poonschuiten, hoogaarzen, fre gatten, snauw-, fluit- en smakschepen. De op de Westerschelde gezonken schepen kwamen uit alle hoeken van de wereld en hadden een grote verscheidenheid aan be stemmingen. De schrijfster moet even na denken over de vraag wat het mooiste ver haal is. De ramp en de redding van de opvarenden van The Viceroy vind ik mooi. Dit Engelse stoomschip zonk in 1947 door een mijnexplosie, vlak voor de zeedijk bij op de Westerschelde 1680 - 1950 Ellen De Vriend-de Jong Borsele. Ik heb boer Piet Zweemer gespro ken, die een deel van de opvarenden heeft gered. Aangrijpend vind ik ook nog steeds de vele rampen met de hoogaarzen uit Arnemuiden en het moedige vissersvolk dat toch steeds weer uitvoer. Ook het ver haal van de Ezardian, waarvan de zeven tien opvarenden aan hun lot werden over gelaten in het koude zeewater, is een mooi verhaal', zegt De Vriend. In noot weder op de Westerschelde is haar vierde boek. In 1998 werd haar boek Scheepsbergers in actie op de Wester schelde uitgegeven, over vijftig jaar Ber gingsbedrijf Van den Akker in Vlissingen. In de tussenliggende jaren zagen ook 300jaar bakkerfamilie de Jong en Vijf eeuwen fami lie De Vriend(t) het daglicht. In noot weder op de Westerschelde is voor 11,50 3,00 verzendkosten) te bestel len via het e-mailadres: devriend@zeelandnet.nl 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 28