Ga je mee naar de gladde baan Aafke Verdonk- Rodenhuis Op 25 november 2005 raakte Nederland in de macht van Koning Winter, met alle ellende van dien! Mensen gestrand in hun auto en Hulst, Zeeuws-Vlaanderen, in de narigheid. In deze Spiegel blikken wij terug naar strenge winters in Vlissingen. Jeroen-Martijn Hangoor geeft zijn artikel de titel mee: Die winter is uergangen, een re gel uit Valerius' Gedenckklanck. Ik vroeg mij af of er liedjes zijn over de winter. Dit was nog niet zo gemakkelijk te vinden. Meestal wordt er gezongen over de lente en de mooie meimaand 'Hop sa, heis sa, het is in de maand van mei, ja, ja,' menigeen heeft dit op school gezongen. In de bundel Kun je nog zingen, zing dan mee, mijn bun del dateert uit 1936, vond ik op bladzij 87 een Winterliedje, gemaakt door Nelly v.d. Linden van Snelrewaard- Boudewijns. Het gaat zo: 'Ga je mee, ga je mee naar de gladdebaan? Daar blijft haast geen een op zijn beenen staan. Wie niet oppast die ligt pardoes op zijn rug. En het opstaan dat gaat lang niet vlug' en zo gaat dat door. 'Ga je mee, ga je mee een sneeuwman maken Het lied bestaat uit vier coupletten en kreeg als aanwijzing mee: Opgewekt en frisch! Terug naar de bijdragen in deze Spiegel. Wat opvalt is de meestal zeer persoonlijke invalshoek van de schrijvers. Er worden herinneringen opgehaald en als het artikel zakelijker is, zijn er toch weer associaties met eigen belevenissen. Jeroen-Martijn Hangoor liet zich inspireren door een serie dromerige foto's uit 1891, gemaakt door de Middelburgse fotograaf C.W. Bauer en is de Vlissingsche Courant uit die winter gaan doornemen. Veel inte ressante en ook curieuze feiten kwam hij tegen. Het heeft hem veel moeite gekost zich te beperken en niet een veel omvang rijker artikel te schrijven. Het verhaal Kolengruis in huis zal als de eerdere artikelen van Henk Feij veel her kenning geven. Zijn ultieme koude-ervaring aan het eind van het verhaal, dat eindigt met zijn broer en hij 'in onze blootjes' voor de kolenkachel is op z'n minst aandoenlijk. Ook Doeke Roos weet eigen ervaringen te verwerken in een wat hij zelf noemt een hi larisch en toch heus verhaal. Zijn Een bar re winter met boerennachten geeft beelden als was het een overwintering op Nova Zembla; de Schelde vol ijsschotsen en een schip dat z'n ankers wil uitgooien. Daarbij nog een Groninger kapitein en een fles je never, ziehier alle ingrediënten voor een prachtig verhaal. Jos Broeke, onze bekende weerman, geeft in Strenge winters in Zeeland een zeer boei end en interessant overzicht van de koude winters in deze contreien.Hij verwerkt eigen herinneringen in een artikel wat een duide lijk beeld geeft van strenge winters in voor namelijk de twintigste eeuw. Leuk toeval is dat ook hij begint bij de barre winter van 1890. Die periode moet wel heel uniek zijn geweest. Verder vindt u in deze Spiegel in muZEEum- nieuws informatie over nog te bezichtigen tentoonstellingen; verenigingsnieuws en in formatie over een nieuw boek van Ellen De Vriend In noot weder op de Westerschelde, over de schepen en hun bemanningen die zonken op de Westerschelde. Al met al een vol en erg koud nummer, waar u in deze donkere dagen voor kerst mis hopelijk van geniet in uw eigen warme omgeving. Wij, de redactie, wensen u heel veel warm te, goede feestdagen en voor het nieuwe jaar: een fijne winter, al dan niet koud, ge zondheid en geluk. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 4