Die winter is vergangen BSf- De Vlissingse winter van 1890-1891 Jeroen-Martijn Hangoor De Middelburgse notaris Adriaen Valerius (1575-1625) schreef in zijn Gedenckklanck één der bekendste liederen over het einde van de winter, een loflied op de intrede van de lente die alle koude doet vergeten, maar eens in de zoveel tijd blijft een winter hangen. Er zijn winters die in herinnering blijven en waarmee elke volgende winter wordt vergeleken, het is altijd minder koud, of er is minder sneeuw. Ik moet bekennen me geen enkele echte winter te herinneren die overeenkomt met het beeld dat ik ken van de beroemde Hollandse Winters die op schilderijen staan afgebeeld. De sneeuw zal dus niet noemenswaardig zijn geweest om maar te zwijgen van de ijskwaliteit. Voor de generatie van mijn ouders is het top punt van winters klimaat nog altijd de winter van 1962-1963; voor die van mijn grootouders de winter van 1928-1929 toen ijsschotsen van formaat de Schelde op en afgleden. Maar, wat was dé winter van mijn overgrootouders? Er bestaat een serie dromerige, paars achtige foto's uit 1891, gemaakt door de Middelburgse fotograaf C.W. Bauer. Zij to nen de binnenhavens van Vlissingen vol met schepen en bedekt met ijs. Reden ge noeg om de Vlissingsche Courant van die winter eens door te nemen. De stad Vlissingen was in de late negentiende eeuw een wat slaperige havenstad. Sinds 1809 was er met de inval van de Engelsen weinig spectaculairs meer gebeurd in de stad die vroeger in heel Europa en ver daarbuiten bekend was om haar druk bevolkte kades en pakhuizen. De Nederlandse natie, het was een landelijk probleem, had te lijden onder een zekere berusting. De kale Fransen hadden het land weer verlaten. De roemruchte Oost-Indische Compagnie waar de Lage Landen onder floreerden, was ten ondergegaan, Vergaan Onder Corruptie zoals smalend werd gefluisterd. Indië was officieel tot kolonie van het jonge konink rijk gemaakt, evenals Suriname en de Antillen. Na amper vijfentwintig jaar raak ten de Nederlanders opnieuw Antwerpen en Brussel kwijt; in 1839 was de staat België i ■HPfB! Gezien in noord-oostelijke richting. Januari Gezicht op de Tweede Binnenhaven en Verbreed Kanaal met ijsgang 1891. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen, foto: C.W. Bauer) Januari 2006 3

Den Spiegel | 2006 | | pagina 5