Timmerliedengilde Omschrift voorzijde: WEEST TSAMEN EENDRACHTICH Omschrift keerzijde: geen Penningnummer op voorzijde: 37 Penningnummer op keerzijde: 11 Inventarisnummer: 1521, muZEEum Diameter: 36 mm NB: bijzonder is dat er twee verschillende gildenummers zijn aangebracht hebben, dat ze eigendom blijven van het gilde en dat ze hoofdzakelijk voor convoca ties gebruikt werden. Naamspenningen zul len veeleer privé-bezit zijn geweest, dikwijls ook op kosten van het individuele lid aan gemaakt en zullen lidmaatschap, maar vooral berechtigheid tot sociale voorzienin gen als functie gehad hebben. Er zijn ook Vlissingse penningen zonder nummer. In die voorkomende gevallen (ongeveer 15%) lijkt het om penningen te gaan, die het gil de op voorraad had bij de opheffing zonder ze ooit in gebruik genomen te hebben8. De genummerde penningen hadden als kostenvoordeel, dat ze hergebruikt konden worden. Bij het heengaan van een broeder kreeg een ander het nummer toebedeeld. Hoe men de combinatie naam-nummer bijhield, daar heb ik nog geen bewijzen 8 Hiervoor is geen hard bewijs. Onderzoek naar bij voorbeeld de inventarisgegevens bij opheffing zou hier meer zekerheid bieden. Overigens blijken de ons nog resterende blanco penningen bij de latere emissies een groter percentage uit te maken, het geen de these licht ondersteunt. voor gevonden, doch ongetwijfeld zal er er gens in een archief nog wel een lijstje met namennummers zijn, eventueel met vele doorhalingen en toevoegingen, die getui gen van de administratie van de penning nummers. Overigens komen er ook penningen voor met twee nummers9 of met een uitgeslepen en opnieuw aangebracht nummer. Hoeveel Vlissingse penningen zijn er eigen lijk nog, hoeveel zijn er geweest en waar zijn ze? De tabel geeft een overzicht van de huidige stand. CI it deze tabel valt het een en ander op te maken. Ik laat u dat graag zelf doen. Wel valt op, dat het muZEEum een belangrijk bezit heeft aan Vlissingse gildepenningen. Hoewel er een tiental musea met grotere collecties zijn, kent het muZEEum een gro te diversiteit en compleetheid t.o.v. het ver zamelgebied (75%). Ook de focus - er zijn buiten de Vlissingse penningen alleen nog 9 Voor wat betreft Vlissingen: met name bij de Timmerliedenpenning WK 6.1 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 10