zijn uiterst zeldzaam. Verder kent Aarden burg een klein, maar aandoenlijk groepje van ambachtsgildepenningen. Veel zeldza mer zijn de penningen van Sluis en Veere. Van de overige stadjes van Zeeland zijn vreemd genoeg geen gildepenningen be kend, terwijl er toch wel schutterspennin- gen (bijvoorbeeld Hulst en Hontenisse) zijn uitgegeven in dezelfde periode.12 Samenvattend: Vlissingen en het muZEEum kunnen trots zijn op hun collectie gildepen ningen. Vrijwel alle emissies zijn vertegen woordigd in de collectie. De Vlissingse gil depenningen zijn zeer herkenbaar. Van de oorspronkelijk circa 1500 pennin gen bestaan er vermoedelijk nu nog ruim tweehonderd, waarvan zesenzestig zich in het muZEEum bevinden, ruim honderd in andere publieke collecties en vermoedelijk ongeveer vijftig in particuliere verzamelin gen. Dit korte resumé over Vlissingse gildepen ningen is gemaakt naar aanleiding van een recente hernieuwde inventarisatie van de ambachstgildepenningen in het muZEEum en geenszins het resultaat van jarenlange onderzoekingen. Op- en aanmerkingen en eventuele aanvullingen over nog bestaande Vlissingse gildepenningen zijn welkom. Bovendien hebben we een aantal onbewe zen stellingen genoemd. Ze zullen u niet ontgaan zijn: bijvoorbeeld wat betreft de samenwerking van de munthuizen, het kostenvoordeel van de graveertechniek, de beperking van gildepenningemissies tot de Lage Landen13 en de genoemde gemene deler. Mocht u ten aanzien van het voor gaande op- of aanmerkingen hebben, dan zie ik die graag tegemoet. Literatuur Dirks, J. (1878/1879) De Noord-Nederlandsche Gilde penningen, wetenschappelijk en historisch beschre ven en afgebeeld. Haarlem, De Erven F. Bohn. Lourens, F. en J. Lucassen, 'Ambachtsgilden in Meder- land: een eerste inventarisatie' in NEHA-JAARBOEK uoor economische, bedrijfs- en techniekgeschiedenis 57 (1994), 34-62 Man, M.G.A. de (1932) 'Aanteekeningen over eenige Vlissinghsche gildepenningen'. Jaarboek uoor Munt en Penningkunde 19 p. 221-224 Man, M.G.A. de (1924) Het Leven en de Werken van Johannes Loo ff. Stempelsnijder en graveur te Middelburg. Middelburg, Altorffer Ridder, J. de De geschiedenis van Vlissingen en haar ambachtsgilden. Goes. Werkgroep Ambachtsgilden. 2004. Wittop Koning, D.A. De Penningen der Noord-Neder landse Ambachtsgilden. Amsterdam, 1978 plus Supplement I Amsterdam, 1981 en Supplement II, Overdruk uit JMP, Bussum, 1991. 12 Er zijn bovendien in totaal 28 Zeeuwse plaatsen met een gildeverleden bekend (Lourens, P. en J. Lucassen (1994) p. 61 bijlage 2) 10 13 afgezien van enige gildepenningemissies van net over de Duitse grens. Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 12