Boulevard Bankert gezien ter hoogte van de Coosje Buskenstraat; met op het eind de Zeevaartschool, ca. 1915. (Prentbriefkaartencoilectie Gemeentearchief Vlissingen) kinderen hadden opgestookt, een mening die door de commissaris werd gedeeld. Ook niet alle Belgen bleken achter het op treden van de kinderen te staan. Zo ging bijvoorbeeld de Belgische consul Goffard naar het politiebureau om zijn spijt te be tuigen, echter onder voorwaarde dat het consulaat - generaal niet verantwoordelijk gesteld wilde worden voor het incident. De consul beschouwde de zaak als een wilde actie. Een onderzoek naar de toedracht van de rel leverde niets op, de politie kreeg wel strenge consignes en het Duitse consulaat werd zoveel mogelijk onopvallend bewaakt. Verdere feestelijkheden De rest van de dag verliep kalm. Er werd gecollecteerd waarbij 4000 koninginne- bloempjes werden verkocht. De speldjes vlogen weg, ze leverden 465 gulden op. 's Avonds was er in een uitverkochte zaal van het Concertgebouw een feestavond. Die werd geopend met het Nederlandse, Belgische, Franse, Engelse en Russische volkslied. Met uitzondering van ons land waren dat landen die tot de Geallieerden behoorden. Tijdens het spelen van de volksliederen kwam de Belgische consul te Vlissingen de zaal binnen. Nadat de heer Hans - een Belg - in bloemrijke bewoordin gen over koningin Elisabeth had gespro ken, werd het verdere programma afge werkt: pianospel door Anna Beniest met zang van Martha van Cant en Fr. Depaep. Ook werden twee toneelspelen opgevoerd, waarvan het ene 'De moeder der soldaten' gewijd was aan het werk van koningin Elisabeth als oorlogsverpleegster. Namens de Belgische vakvereniging werd een ar tistiek album naar de koningin gezonden, waaraan kunstenaars als Gerard Jacobs en W.J. Schütz hadden meegewerkt. In de Vlissingsche Courant van 27 juli bedankte het bestuur van de Belgische vakvereniging de Vlissingers voor de ondervonden sympathie. Rapportage aan de Procureur Generaal Voor de Vlissingse politie was de rel nog niet afgedaan. Op 28 juli stuurde de com missaris een verslag naar de Procureur Generaal in Den Haag. Volgens hem was geen verdere publiciteit te verwachten, te meer omdat eerdergenoemde heer Hans, correspondent van De Telegraaf, er geen ruchtbaarheid aan wilde geven. Hij vond het gedrag van de jeugd wèl in strijd met de goede naam der Belgen. Ook de Vlissingsche Courantdie ongetwijfeld van de zaak afwist, hield de kwestie buiten haar kolommen. En, zoals eerder vermeld, ook de Duitse consul wilde de zaak niet op de spits drijven, want die zat al helemaal niet op problemen te wachten. Wat Berlijn niet weet, wat niet deert...! Dr. C.H. Walther Wie was eigenlijk die Walther en hoe was hij in Vlissingen terechtgekomen? Carl 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 14