Het politiebureau in de Breestraat met het politiepersoneel ervoor, 1912. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) leggen van de binnengekomen en uitgega ne Duitse schepen. Een Duitse beroepsconsul In 1914 brak de Eerste Wereldoorlog uit. Vlissingen vervulde in die dagen een sleu telrol: veel Belgen reisden via Vlissingen naar Engeland om zich van daaruit bij het leger van koning Albert aan te sluiten. De Kriegnachrichtenstelle in bezet Antwerpen meldde op 31 januari 1915 dat de Nederlandse (Vlissingse) autoriteiten een oogje toeknepen bij het afgeven van uit reisvergunningen. Duitsland was ontevreden over de situatie in Vlissingen. Terwijl Engeland daar zelfs over twee beroepsconsuls beschikte, moest Duitsland het nog steeds doen met een ho- norair-consul van Nederlandse nationaliteit. Men signaleerde in Vlissingen een tè na drukkelijke Engelse sfeer en Belgische in vloed. De Duitsers wisten ook, dat in Vlissingen een spionagekantoor van de ge allieerden zat, dat door Belgische, Engelse en Franse officieren in burger regelmatig werd bezocht. Belgische loodsen voerden er het hoogste woord en de Belgische vlag wapperde overal. De conclusie was duide lijk: het ontbrak Duitsland in Vlissingen aan een energieke consul en daar moest nodig iets aan gebeuren. De melding van de Kriegnachrichtenstelle had resultaat, nauwelijks twee weken later- op 16 februari 1915, kwam Walther naar Vlissingen om daar orde op zaken te stel len. Ruim drie jaar was hij in Vlissingen werkzaam, na de Russische revolutie werd hij in mei 1918 overgeplaatst naar een nieuw opgericht Duits consulaat in Moskou. Besluit We durven te stellen, dat met Walther een consulair zwaargewicht in Vlissingen heeft gefungeerd en dat hij het daar niet gemak kelijk heeft gehad. Zijn optreden tijdens en na het incident van 25 juli 1916 heeft on getwijfeld onaangenaame verwikkelingen met Duitsland voorkomen. Bronnen: Gemeentearchief Vlissingen: Vlissingsche Courant Politiedagrapport van 25 juli 1916 Zeeuws Archief te Middelburg: Middelburgsche Courant Nationaal Archief te Den Haag: A-dossiers ministerie van Buitenlandse Zaken Staatsalmanak Koninkrijk der Nederlanden Auswartiges Amt Berlin: Politisches Archiv Akten betreffende Konsulat Vlissingen 1888-1949 en 1915-1939 Ministerie van buitenlandse Zaken/Duitse ambassade Den Haag Diverse correspondentie Duitse Rode Kruis München Met bijzondere dank aan drs. A.L.M. van Zeeland van de Nederlandse Ambassade in Berlijn. 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 16