Uitsnede van een plattegrond van Vlissingen met het 'open' Keizersbolwerk, 1570. (Collectie Hingman, Nationaal Archief) muur een stadsgracht, die een overval tij dens laag water kon verhinderen. Bij de verbetering van de zeewering volgens de Deltawet is nog overwogen om deze golf brekers opnieuw aan te leggen, maar er is uiteindelijk gekozen voor een brede glooi ing om de branding te breken. Op de wal len keken de burgers nieuwsgierig naar de binnenvallende vloten en deden de uitva- renden uitgeleide. De vesting Vlissingen werd pas weer be laagd toen de Fransen in 1805 de havens in gebruik namen als uitvalsbasis voor een invasie in Engeland. De reactie daarop was een belegering en een zware beschieting door de Britse vloot in augustus 1809, waarbij grote schade werd aangericht en een deel van de zeemuur voorover in zee stortte. De Fransen gaven zich over, maar toen de Engelsen in december weer ver trokken, werd Vlissingen bij Frankrijk inge lijfd en nam Napoleon het herstel snel ter hand. Met de hulp van 500 Spaanse krijgs gevangenen maakte hij van Vlissingen een moderne vesting. Bastion XI Het Keizersbolwerk was in tweeëneenhalve eeuw totaal verouderd en speelde geen militaire rol meer. Het werd, samen met de geschutskelders, tot op de begane grond gesloopt en op dit grondvlak weer opge trokken, waarbij het binnenplein volge bouwd werd met dertien bomvrije kazemat ten, die nog net een vrije doorgang naar het Grote Hoofd vrijlieten. Nu een gesloten ste nen bouwwerk, dat bedekt werd met een laag grond om de 'bomben' te smoren. Dat werd in profiel gebracht, zodat er boven op het bolwerk een kustbatterij kon worden geplaatst. De buitenmuren werden afgedekt met hardstenen platen, zgn. dekzerken, die we later nog vaak zullen tegenkomen. Achter de zeemuur werd een brede aarden wal gelegd, zodat de situatie goed te verge lijken is met de tegenwoordige Oranjedijk. Het plaveisel op de dijk was intussen weg gehaald om te voorkomen dat kanonsko gels in de stad konden stuiteren. De promenade, het begin van de Noordzeeboulevard De vesting Vlissingen werd in 1867 ont manteld en de gemeente kreeg in 1890 van Waterstaat toestemming op de rotonde op het Keizersbolwerk een promenade aan te leggen, door de muren van Napoleon met twee meter te verhogen en van een borst wering te voorzien. Deze werd afgedekt met de oude hardstenen dekzerken, Daarop 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 18