jezicht op de stad, met op de voorgrond het 'gesloten' (eizersbolwerk, ca. 1850. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) werden tussen gietijzeren doken (steunen) ijzeren hekken gemonteerd. De promenade werd het jaar daarop doorgetrokken langs de Westdijk en de Prinsenwerf tot aan de Westbeer. Daar werd in 1896 een nieuwe opgang naar de Noordzeeboulevard aange legd, de Oprit, oftewel de Coosje Busken- straat. Tijdens de Eerste Wereldoorlog werd het lelijke hek verwijderd om een vrij schootsveld te krijgen ingeval men geschut op de Boulevard moest plaatsen om onze Nederlandse neutraliteit te verdedigen. De muren werden daarbij aan de zeezijde nog een stukje opgemetseld en met de beken de dekzerken afgedekt, die nu een beetje naar binnen werden gekanteld. Op het Keizersbolwerk was achter een stevig ijze ren hek, dat altijd op slot zat, een stalen ladder naar een apart steigertje, waar de reddingsboot lag afgemeerd. De Boulevard in mijn jeugd Zo zag de Boulevard er in mijn jeugd uit. We peuterden stukjes lood uit de gaten waarin het ijzeren hek verankerd was ge weest. De zeemuur was inmiddels een stei le muur van achteneenhalve meter hoog geworden, waar bij storm de golven tegen aan beukten, zodat het behoorlijk kon 'overslaan'. Soms was daarbij het wegdek met een laag zeewater bedekt, maar de Boulevard was over zijn gehele breedte ge asfalteerd of van een gemetseld plaveisel voorzien, zodat het water niet in de onder grond kon doordingen. In 1953 ging het mis en schoof een groot stuk zeemuur in zee en ook aan de landzijde waren grote stukken weggespoeld. Seefront, ruggengraat van de Duitse verdediging, stukje Atlantikwall In de periode 1940-1945 was de Boulevard een onderdeel van het Seefront. Er werden veel betonnen bunkers in en achter de Boulevard gebouwd en de benedenverdie pingen van alle huizen werden dichtgemet seld. De toegangen tot de Boulevard waren door dikke betonnen antitankmuren afge grendeld, ook de oprit naar het Keizers boiwerk. Vanaf de kazematten werd onder het wegdek een overdekte loopgraaf ge metseld tot aan de observatiebunker op de Leugenaar met zijn periscoop. Er waren klimgaten naar het wegdek en verbindings gangen naar de kelders van de huizen. Op die plaatsen was ook een schietgat richting zee. Die gangen maakten het de Duitsers mogelijk om een kat-en-muisspel te spelen met de Commando's die Vlissingen veroverden. Je kon door de ingangen op de April 2006 17

Den Spiegel | 2006 | | pagina 19