Het Keizersbolwerk voorzien van geschut, links op de tekening, ca. 1812 (Uitsnede uit: Antoine-Ignace Melling (1763-1831) reizend kunstenaar) Oprit naar het Keizersbolwerk via die gan gen uiteindelijk op zee kijken. Op de hoe ken van het bolwerk waren mitrailleurs nesten ingegraven van waaruit je onder de borstwering kon schieten. Spinnenbatterij In de verste kazematten links (aan de oost kant) werd voor de Duitsers in 1943 een opslagplaats voor torpedo's ingericht. Die konden met een loopkat over een rail langs de gewelven op een lorrie worden getild en naar de torpedolanceerbuizen in de bunker op de kop van het Grote Hoofd worden gereden. Het smalspoor had ook een aftak king naar de loodsensteiger voor de aan voer van torpedo's per schip. Daar werden de torpedo's per schip aangevoerd en met behulp van een door de Koninklijke Maatschappij De Schelde geconstrueerde takel op de steiger gezet. Vlak voor de bevrijding hebben de Duitsers nog geƫxperimenteerd met draadgeleide torpedo's, (de spinnentorpedo's) die wer den bestuurd vanuit het kustlicht boven op het bolwerk. Het trimmen van de richtap- paratuur kregen ze echter niet onder de knie. De bunker werd op 1 november 1944 opgeblazen. De opslagplaats met torpedo's in de kazematten gelukkig niet. De Fransen, de Britten en de Schotten Zij bevrijdden Vlissingen in 1944. De Royal Artillery plaatste een 40 mm batterij. Bofors kanonnen in betonstenen opstellin gen op het Keizersbolwerk. Bedoeld als luchtafweer, maar vooral om te voorkomen dat Duitse miniduikbootjes de Wester- schelde op zouden varen om de geallieerde konvooien op weg naar de haven van Antwerpen aan te vallen. Nu waren er Britse schildwachten, die bovendien erg soepel waren, in de gangen. Toen Duitsland in mei 1945 capituleerde, schoten de ka nonnen 's nachts om twaalf uur lange slin gers lichtspoormunitie de lucht in. Daar door kwam nog een schippersvrouw om het leven, voorlopig het laatste oorlogs slachtoffer in Vlissingen. De zoeklichten aan weerszijden van de Westerschelde veegden met hun lichtbundels langs de nachthemel en zwaaiden zo uren naar el kaar. Het was nog aardedonker, maar de oorlog was voorbij en ook de verduistering. 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 20