De garnizoensbakkerij Bij het bezoek aan de kazematten tijdens de Open Monumentendag konden we de twee broodovens zien van de garnizoens bakkerij. De twee schoorstenen kwamen hoog boven de Boulevard uit en stonden daarbij behoorlijk in de weg, al in 1941 werden zij afgebroken. Je keek daar ook tegen de achterkant van de zeemuur met zijn verticale ventilatieopeningen. De Fransen hadden kennelijk bij de bouw geen rekening gehouden met storm bij spring vloed, zodat deze openingen later zijn dichtgezet en vervangen door stalen venti- latiepijpen in de gang tussen de kazemat ten. In de derde kazemat rechts stond een ijzeren ladder uit de Duitse tijd naar een doorgang boven in het gewelf. Het kan bij na niet anders, of dat was een toegang naar de overdekte loopgraaf. Aan de in- en uit gang van de poort waren blauwstenen gleuven aangebracht, waarin de vloedplan ken konden worden geplaatst om bij springvloed de gang droog te houden. Men is daar al een eeuw geleden mee gestopt, zodat je nu bij storm de branding door de gang ziet golven. De Deltawet Na een zware storm werd vaak verteld, dat het Keizersbolwerk weer een paar centime ter was gezakt. De bestaande toestand was wel erg fotogeniek, maar onhoudbaar. In het kader van de Deltawet is toen een bre de glooiing aangelegd. Nog weer later zijn de muren met een jetgroutlans doorboord en is er in die boorgaten gewapend beton aangebracht om de bouwval bij elkaar te houden. Tegelijkertijd zijn meerdere kaze matten door een muur afgesloten. Tijdens het afgelopen Monumenten weekend konden delen van de kazematten bezichtigd worden. Als men het poortje doorloopt tot aan het Roeiershoofd, kan men de werkzaamheden aan de Loodsen- steiger bekijken. Viissingen Boulevard bij storm Het overspoelde Keizerbolwerk met de schoorstenen van de bakkerij centraal, ca. 1910. (Prentbriefkaartencollectie Gemeentearchief Viissingen) April 2006 19

Den Spiegel | 2006 | | pagina 21