Metselaarsgilde Omschrift voorzijde: 'DE HEER IACOB SCHOT OVERDEECKEN. Omschrift keerzijde:.AENSIEN DOET.GHE DENCKE. (roosje); ter weerszijden van DOET het ge deelde jaartal 16-39 Gildenummer op keerzijde: 1 Inventarisnummer: 1524, muZEEum Diameter: 42 mm hoofdzakelijk tussen 30-40 mm. Opmer kelijk voor gildepenningen is het veelvuldig voorkomen van ingegraveerde gildenum- mers (40%) of van namen van de gilde- broeders (45%). Het stadswapen of -logo komt landelijk in 70% van de gevallen voor. Dit maakt identificatie gemakkelijk. Met de hulp van andere bronnen kunnen we zo doende op een paar luttele procenten na vaststellen uit welke stad de penning af komstig is. Toeschrijvingen aan het type gilde is meestal gemakkelijk, daar de gilden kwistig en trots strooiden met afbeeldingen van hun beroepsattributen. Van minder dan één op de honderd penningen vragen we ons vandaag af: 'Het moet haast wel een gildepenning zijn, maar van welk am bacht?' Herkenning Voor het herkennen van gildepenningen gelden een paar vuistregels. Mogelijke indi caties zijn de naam van een gilde, afge beelde ambachtssymbolen of attributen, een ingegraveerd nummer, doorgaans onder de 100, of een simpel ingegraveerde naam aan de keerzijde, mogelijk de aanwe zigheid van tweelettercombinaties, waarvan de tweede een G(ilde) is, of bijvoorbeeld een afgebeelde patroonheilige. Sommige steden hebben typische stadskenmerken gebruikt, zoals bijvoorbeeld de vorm (Nijmegen en 's-Hertogenbosch) of bij voorbeeld het omschrift met de namen van gildedignitarissen. Over dit laatste volgt zo meer. Essentieel voor een gildepenning is, dat de penning is uitgegeven of gesanctioneerd door een erkend ambachtsgilde. Maar dat is natuurlijk aan het uiterlijk niet altijd te zien. Met ambachtsgilden bedoelen we de gilden in de periode van Alteratie tot onge veer de Napoleontische tijd. De broeder schappen met een vaak religieuze en/of politieke oriëntatie van vóór die tijd sluiten we uit. Een gildepenning moet bovendien tenminste enig recht of plicht representeren van en voor de gildeleden. Een bewijs van lidmaatschap van het gilde of een oproep- teken voor een begrafenis of vergadering zijn hier typische voorbeelden van. Ook dat April 2006 5

Den Spiegel | 2006 | | pagina 7