Het Keizersbolwerk en een stukje boulevard Ad van Dijk De boeiende geschiedenis van het Keizersbolwerk begint in 1548 als op last van Keizer Karei V een groot bastion wordt aangelegd om de ingang van de havens te beschermen. Een jaar later wordt de vestingmuur doorgetrokken tot aan de Gevangentoren, de Westpoort. De fundering is een raadsel Volgens de overlevering is de fundering 'uit de grond van de zee opgetrokken', gebouwd op 'schollen', zware hardstenen platen. In de Sint Jacobskerk kijkend naar de loodzware middeleeuwse garfzerken ben je verbaasd, dat men die ooit door de kerkdeur naar binnen kon krijgen. Er waren in die tijd ken nelijk transportmiddelen om deze en nog zwaardere, hardstenen platen uit de steen groeven aan te voeren. De platen konden als fundering voor de vestingmuren dienen. Bij graafwerkzaamheden bij de Middel burgse poort, in het verlengde van het Spuiplein bij Alhambra, werden nog vier van die platen gevonden, die kennelijk als fun dament waren gebruikt, aangezien in de ver re omtrek geen begraafplaats was te vinden. Het Bolwerk Bij werkzaamheden waarbij de voet van de muren werd blootgelegd, was te zien dat op die schollen rechthoekige blokken berg steen waren geplaatst, waarop dikke muren werden gemetseld, die aan de buitenzijde met natuursteen werden bekleed, in een ü- vorm rond een open binnenplein van waar uit je door de Grote Waterpoort, of Keizerspoort, naar het Grote Hoofd kon gaan. Aan weerszijden van de poort waren in de muur halfronde open geschutspoor ten, die met zware houten luiken konden worden afgesloten. Toch is er bij een storm wel eens een van die luiken ingeslagen en het grote kanon een eind achteruit gezet. Omdat het Keizersbolwerk vaak is ver bouwd, is een dergelijke constructie bij het Fort Rammekens (uit 1547) wat duidelijker bewaard gebleven. Ook oude schilderijen in het muZEEum geven een duidelijk beeld van blinkende witte muren. Om deze mu ren nog eens in het echt te zien, moet je naar Zierikzee, waar aan het bastion met de molen bij het 'Luitje', aan het eind van de Nieuwe Haven, zulke vestingmuren nog be waard zijn. Keizer Karei V en zijn zoon koning Filips II In 1556 passeerde door de nieuwe poort de zieke keizer Karei V. Hij had afstand gedaan van de regering en was op weg naar Spanje. Drie jaar later vertrok op dezelfde historische plaats koning Filips II voorgoed uit de Nederlanden. Hij maakte daar hoog lopende ruzie met prins Willem van Oranje (de latere Vader des Vaderlands, Willem de Zwijger) die hem naar de boot bracht. Het is nooit meer goed gekomen en het verschil van mening draaide uit op de 80-jarige oor log met Spanje, waarin Vlissingen al op 6 april 1572 de zijde van de prins koos. Het jaar daarop deden de Spanjaarden nog ver woede pogingen de stad weer in handen te krijgen, maar in 1574 was heel Walcheren bevrijd van het Spaanse juk. Daarna volgde een periode van grote wel vaart, die men later de Gouden Eeuw zou noemen. Er kwamen geen aanvallen op de vesting, maar wel flinke stormen en de overslaande golven plensden tot de Grote Markt. Op oude plattegronden van Vlissingen is te zien, dat voor de meest kwetsbare plaatsen in zee rijsbermen waren aangelegd als golf breker, evenwijdig aan de zeemuur. Bovendien ontstond hiermee vóór de zee- April 2006 15

Den Spiegel | 2006 | | pagina 17